Lídri NATO sa dnes vo Vilniuse zhodli na odstránení Akčného plánu členstva z procesu pripojenia Ukrajiny k Severoatlantickej aliancii, čo tento proces skráti z dvoch na jeden krok, oznámil generálny tajomník bloku Jens Stoltenberg. NATO však podľa neho Ukrajinu formálne pozve do svojich radov až vtedy, keď s tým členské krajiny budú súhlasiť a budú splnené všetky stanovené podmienky. Kyjev tak na summite nezískal pozvánku na pripojenie ani jeho harmonogram.
"Potvrdili sme, že Ukrajina sa stane členom NATO, a dohodli sme sa na zrušení požiadavky na Akčný plán členstva," povedal Stoltenberg novinárom. Generálny tajomník to uviedol po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval ako "absurdnú" skutočnosť, že aliancia nestanovila časový plán dosiahnutia ukrajinského členstva.
"Budúcnosť Ukrajiny je v NATO," uvádza sa vo vyhlásení, na ktorom sa dnes lídri aliancie zhodli. Euroatlantická integrácia Kyjeva podľa dokumentu presiahla potrebu Akčného plánu členstva.
"Keď sa spojenci dohodnú a budú splnené podmienky, budeme schopní Ukrajinu pozvať do aliancie," uvádza sa v texte.
Lídri síce nespresnili konkrétne podmienky, ktoré musí Ukrajina splniť, uviedli však, že aliancia pomôže Kyjevu dosiahnuť pokrok v oblasti vojenskej interoperability, ako aj ďalších demokratických reforiem a reforiem bezpečnostného sektora.
Takzvaný Akčný plán členstva (MAP - Membership Action Plán) je predstupňom plného začlenenia do NATO; zahŕňa odporúčania a praktickú podporu zo strany NATO pre konkrétne krajiny, ktoré sa chystajú do aliancie vstúpiť. Ukrajina o aliančné členstvo požiadala už v roku 2008, ale na vtedajšom bukurešťskom summite NATO pozvánku nedostala. Do MAP bola v roku 2010 prizvaná Bosna a Hercegovina, ktorá v ňom stále je. Napríklad Čierna Hora, ktorá sa k MAP pripojila v roku 2009, sa stala členom obrannej aliancie v roku 2017, a Severná Macedónsko, ktorá sa MAP zúčastnila od roku 1999, sa pripojila k NATO až v roku 2020.