Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na summite NATO privítal oznámenie aliančných krajín o nových balíkoch vojenskej podpory či dohodu na úprave budúceho prístupového procesu do aliancie, avšak ako ideálny výsledok si predstavoval pozvánku do NATO.
Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom aliancie Jensom Stoltenbergom. Avizované bezpečnostné záruky od krajín zo skupiny G7 podľa neho nemôžu byť náhradou za budúce prijatie Ukrajiny do NATO.
VIDEO: Zelenskyj sa prihovára davu na summite NATO
Rovnocenní partneri
Vyjadrenia prišli pred premiérovým zasadnutím takzvanej Rady NATO-Ukrajina, ktorej spustenie spojenci prezentujú ako dôkaz zbližovania dvoch strán takmer rok a pol po ruskej invázii na Ukrajinu. Stoltenberg vyhlásil, že Ukrajina a NATO sú si bližšie ako kedykoľvek predtým a že vďaka novému formátu rokovaní budú môcť prijímať spoločné rozhodnutia.
"Dnes sa stretávame ako rovnocenní (partneri). Teším sa na deň, keď sa stretneme ako spojenci," uviedol generálny tajomník.
Obaja lídri privítali rozhodnutie skupiny veľkých ekonomík G7 ponúknuť Ukrajine dlhodobú bezpečnostnú spoluprácu. Tieto plány však podľa agentúry AFP chápe ako "záruky pre Ukrajinu na ceste k prijatiu do NATO", nie "namiesto" prijatia.
Summit vo Vilniuse okrem toho priniesol sľub spojencov podporovať aj v najbližších rokoch modernizáciu ukrajinskej armády, zástupcovia G7 zase ohlásili spoluprácu s Kyjevom zahŕňajúcu zdieľanie spravodajských informácií, vojenský výcvik i dodávky vojenského vybavenia. V otázke budúceho ukrajinského členstva NATO nevytýčilo konkrétny plán s časovým ohraničením, lídri však sľúbili zjednodušený prijímací proces bez takzvaného akčného plánu členstva.
Zelenskyj od kritiky upustil
Zelenskyj v utorok pred príletom do Vilniusu označil chystané spoločné stanovisko za "bezprecedentné a absurdné", dnes však od kritiky upustil. Okrem iného podľa spravodajskej spoločnosti BBC uviedol, že chápe obavy z posunu v debate o prijatí Ukrajiny a opäť uznal, že jeho krajina nemôže do aliancie vstúpiť za vojny s Ruskom.
Oznámenie o úprave očakávaného prijímacieho procesu do NATO označil Zelenskyj za dôležité, informovala agentúra Reuters. Spomínaný akčný plán býval v minulosti akousi prípravou daných krajín na prípadné pozvanie do aliancie, nie je však jasné, či jeho vypustenie v ukrajinskom prípade bude znamenať aj zmenu samotných podmienok na prijatie.
Rad aliančných lídrov počas summitu oznámil dodatočnú podporu pre ukrajinskú armádu, či už v podobe zbraní, munície, bojových vozidiel, či financií. Zelenskyj na tlačovej konferencii tieto správy označil za veľmi pozitívne.