Pentagon vo štvrtok večer potvrdil, že kazetová munícia z USA bola už dodaná na Ukrajinu. Nie je však jasné, či ju ukrajinská armáda už použila, uviedla agentúra AP. Podobne sa vo štvrtok pre stanicu CNN vyjadril ukrajinský armádny veliteľ Oleksandr Tarnavskyj.
"Kazetová munícia bola v tejto chvíli dodaná," uviedol generál Douglas Sims, veliteľ operácií na generálnom štábe americkej armády.
Tarnavskyj povedal stanici CNN, že ukrajinská armáda už muníciu z USA dostala. Uviedol, že o nasadení munície bude rozhodovať vyššie velenie armády. Podľa neho Rusi majú z tohto druhu zbrane veľké obavy.
Dodanie kazetovej munície oznámil americký prezident Joe Biden v rámci novej dodávky zbraní a vojenskej techniky Ukrajine. Rozhodnutie označil za "veľmi ťažké".
Kazetová munícia v určitej fáze svojho letu exploduje a rozpadne sa na menšie nálože, ktoré sa rozptýlia v širšom okolí. Nevybuchnuté nálože môžu predstavovať nebezpečenstvo pre civilistov aj dlho po skončení konfliktu. USA však tvrdia, že podiel nevybuchnutých menších náloží v nimi poskytnutých granátoch bude menší ako 2,5 percenta.
120 krajín sveta sa pridalo k dohovoru, v ktorom sa zaväzujú nepoužívať, nevyrábať ani ďalej nepredávať kazetovú muníciu. Veľmi problémové je použitie týchto zbraní s ohľadom na civilistov. Nevybuchnuté nálože totiž ohrozujú civilistov aj dlho po konci vojnového konfliktu.
Ako Rusko, tak Ukrajina už kazetovú muníciu počas súčasnej vojny použili, tvrdí organizácia Human Rights Watch. Dodávky munície na Ukrajinu napriek tomu Moskva ostro skritizovala. Ruské veľvyslanectvo v USA podľa agentúry TASS oznámilo, že rozhodnutím poskytnúť Kyjevu kazetovú muníciu sa Spojené štáty v podstate priznali k spáchaniu vojnových zločinov na Ukrajine.