Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken dnes v Jakarte na rokovaní Regionálneho fóra Združenia krajín juhovýchodnej Ázie vyzval, aby sa krajiny juhovýchodnej Ázie spojili proti "nátlaku", ktorý podľa neho v ázijsko-pacifickom regióne praktizuje Čína. Blinken zopakoval, že USA presadzujú "spravodlivý a trvalý mier" na Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii. Ministerka zahraničia usporiadateľská krajina Retno Marsudiová vyhlásila, že juhovýchodná Ázia sa nesmie stať dejiskom zástupných vojen medzi mocnosťami.
"Indonézsky región nesmie byť ďalším bojiskom," povedala šéfka indonézskej diplomacie Marsudiová s odvolaním sa na spory Washingtonu s Moskvou a Pekingom. "Náš región musí zostať stabilný a my sa o to snažíme," dodala na fóre, ktoré okrem krajín ASEAN zahŕňa aj Spojené štáty, Rusko a Čínu, ale aj Japonsko, Indiu či Austráliu. Postoj Spojených štátov a ďalších západných krajín k Rusku kvôli jeho invázii na Ukrajinu plne nepodporuje rad ázijských, afrických či latinskoamerických krajín.
Blinken sa v Jakarte stretol s ministrami zahraničia regionálne fóra ARF aj s čínskym najvyšším diplomatom. Wang I rokoval vo štvrtok zvlášť s Blinkenom a zvlášť so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Blinken aj Lavrov boli na tomto fóre v rovnakej miestnosti prvýkrát od marcovej schôdzky skupiny G20 v Dillí. A kým v indickej metropole spolu krátko hovorili, v Jakarte spolu nehovorili. Lavrov podľa hovorkyne Márie Zacharovovej nemá v úmysle stretnúť sa s americkými činiteľmi v indonézskej metropole.
"Zdieľame víziu slobodného, otvoreného, prosperujúceho, bezpečného, prepojeného a odolného Indo- Pacifiku," povedal Blinken ministrom zahraničia v Jakarte. "To znamená región, kde si krajiny môžu slobodne vybrať vlastnú cestu a svojich partnerov, kde sa problémy riešia otvorene a nie nátlakom," dodal s tým, že je potrebné podporovať slobodu plavby v Juhočínskom a Východočínskom mori a udržiavať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive.
V týchto oblastiach vedú niektoré ázijské krajiny územné spory s Čínou, ktorá považuje za svoje takmer celé Juhočínske more, pri ktorého útesoch buduje umelé ostrovy. Na nich zriaďuje letiskové dráhy a ďalšie zariadenia, ktoré môžu slúžiť civilným, ale aj vojenským účelom.