V Číne cez víkend padol teplotný rekord, keď na severovýchode krajiny namerali vyše 52 stupňov Celzia. S odvolaním sa na čínske médiá o tom informovala agentúra Reuters, podľa ktorej horúčavy v tejto oblasti pretrvajú najmenej ďalších päť dní.
Teplota v mestečku San-pao, ktoré leží v provincii Sin-ťiang, v najnižšie položenom mieste v Číne, vystúpila v nedeľu na 52,2 stupňa Celzia. Informáciu zdieľala tiež britská meteorologická služba Met Office, ktorá hovorila o "dočasnom" údaji.
Problém pre elektrické vedenie aj úrodu
Predchádzajúci teplotný rekord v Číne pochádza z roku 2015, keď v rovnakej oblasti meteorológovia namerali 50,3 stupňa Celzia. Rozsiahla piesočná panva, ktorá leží viac ako 150 metrov pod úrovňou mora, sa nachádza zhruba 150 kilometrov juhovýchodne od Urumči.
Dlhodobé vysoké teploty v Číne predstavujú problém pre elektrické vedenie aj úrodu. Panujú obavy, že sa bude opakovať situácia z minulého roka, keď krajina zažila najhoršie sucho za posledných 60 rokov.
Tento rok Čína zažívala extrémna vedra aj v júni, keď v Pekingu namerali až 41,1 stupňa Celzia, čo je nový rekord pre daný mesiac. Za nezvyčajne vysokých teplôt niektoré čínske mestá púšťajú obyvateľov do protileteckých krytov, kde sa môžu schladiť, napísala nedávno agentúra AP.
Vysoké teploty sú aj v USA
S horúčavami a vysokými teplotami sa v uplynulých týždňoch stretávajú tiež veľké časti Spojených štátov a Európy. Na americkom juhu a západe sa v posledných dňoch výstraha pred nebezpečnými podmienkami, keď pocitová teplota presahuje 39 stupňov Celzia, vzťahovala až na zhruba 80 miliónov obyvateľov, čo je asi štvrtina americkej populácie.
Podľa doterajších správ si tohtoročná vedra v USA vyžiadala najmenej desiatky mŕtvych. Extrémne vysoké teploty sú v USA najviac smrtiacim meteorologickým javom a každoročne spôsobujú smrť stoviek ľudí. Z vedeckých štúdií vyplýva, že vlny horúčav budú čoraz častejšie a dlhšie v dôsledku klimatických zmien poháňaných uhlíkovými emisiami ľudstva.
Na niektorých miestach aktuálne horúčavy trvajú už približne mesiac. Texaské mesto El Paso zaznamenalo už 31 dní v rade, keď teplota dosiahla či prekročila hranicu 100 stupňov Fahreheita, teda asi 38 stupňov Celzia. Vo Phoenixe v susednej Arizone zase posledných 17 dní registrujú maximá nad 43 stupňov Celzia, pričom posledných sedem dní teplota v noci neklesala pod 32 stupňov.
Údolie smrti
Pred víkendom americké médiá písali o tom, že v kalifornskom Údolí smrti by mohli maximá atakovať najvyššiu teplotu zaznamenanú za posledných 100 rokov, teda 54,4 stupňa Celzia. Táto hranica napokon prekonaná nebola, keď najvyšším údajom zostalo nedeľňajších 53,3 stupňa.
Údolie smrti je známe extrémnymi teplotami - najvyššiu teplotu tam namerali 10. júla 1913 - bolo to 56,7 stupňov Celzia.
Vo Furnace Creek sídli návštevnícke centrum prírodného parku, pričom jeho súčasťou je aj turistami vyhľadávaný digitálny teplomer. V nedeľu popoludní sa pri ňom zhromaždili desiatky ľudí – niektorí z nich mali na sebe zo žartu kožuchy, píše AP.
Južná Kalifornia aktuálne zápasí okrem horúčav aj s niekoľkými lesnými požiarmi, ktoré už spustošili viac ako 3000 hektárov a viedli k evakuácii obyvateľstva. Podľa štátneho hasičského zboru je požiar pod kontrolou len na desať percent, čo vyvoláva obavy z ďalšieho vývoja.
Vlnu horúčav zažívajú celé Spojené štáty: mesto Miami v štáte Florida napríklad vydalo varovanie pred "nadmerným teplom" - vôbec prvé vo svojich dejinách.