Nemecké železničné a dopravné odbory EVG požadujú pre zamestnancov dráh Deutsche Bahn (DB) viac peňazí, zvýšenie miezd chcú čo najrýchlejšie a platnosť kolektívnej zmluvy si chcú skrátiť. To sú podľa Franka Hauensteina z vedenia odborov tri základné požiadavky, s ktorými dnes odborári začínajú cez sprostredkovateľov zmierovacie konanie s DB vo dlhom spore o mzdy.
Ak sa dohodu nepodarí uzavrieť do konca júla, hrozí časovo neobmedzený štrajk. Ten by podľa nemeckých médií mohol byť najväčší za posledných 30 rokov. Štrajk však podľa Hauensteina do konca augusta nehrozí.
Šéf odborov Martin Burkert v rozhovore s denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung pred začiatkom zmierovacieho konania varoval, že odborári sú pripravení štrajkovať. "Štrajk by mohol trvať veľmi dlho," povedal. "Ešte nikdy nebola medzi pracovníkmi taká zlá nálada kvôli vedeniu dráh, ako je to teraz," povedal.
Dráhy a odbory sa o zvýšenie miezd bez úspechu sporia už niekoľko mesiacov. DB preto ako poslednú možnosť po skrachovaných rozhovoroch navrhli zmierovacie konanie. To sa začalo dnes a potrvá najdlhšie do 31. júla. Ako prostredníci boli vybraní právnička a politička zo sociálnej demokracie Heide Pfarrová a bývalý minister vnútra Thomas de Maizière z konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie.
Hrozí neobmedzený štrajk
Spor o rast miezd trvá od februára. Odbory do rokovaní vstúpili s požiadavkou na zvýšenie mesačného príjmu zamestnancov minimálne o 650 eur, respektíve o 12 percent v prípade vyšších platových skupín. DB to odmietli. Posledná verejná ponuka sľubovala zvýšenie miezd o 12 percent pri nižších platových skupinách, o desať pri stredných a o osem percent pri vyšších. K tomu dráhy navrhovali jednorazovú protiinflačnú prémiu 2850 eur, ktorú by zamestnanci vďaka vládnemu kompenzačnému balíku nedaňovali.
So zvyšovaním miezd chceli dráhy postupne v niekoľkých krokoch začať od decembra, čo bolo podľa odborov príliš neskoro. Ďalším bodom sváru je dĺžka kolektívnej zmluvy. Odbory ju chcú uzavrieť na 12 mesiacov, Deutsche Bahn na 27 mesiacov.
V súčasnom spore o zvýšenie miezd odbory EVG zorganizovali dve štrajky, ktoré zablokovali železničnú dopravu v Nemecku. Protest mal dopad aj na cezhraničné spoje. V prípade Českej republiky diaľkové spoje do Nemecka končili v poslednej stanici na českom území a prihraničné regionálne spoje fungovali iba na českom území.
Teraz odbory organizujú hlasovanie medzi svojimi členmi pracujúcimi u DB o časovo neobmedzenom štrajku, ktorý by podľa Hauensteina v prípade neúspechu zmierovacieho konania hrozil od septembra. Výsledok hlasovania, ktoré je časovo a organizačne náročné, sa očakáva ku koncu júla.