Hasičské lietadlá a pozemné posádky z ďalších krajín Európskej únie dnes zamierili do Grécka, aby pomohli pri boji s požiarmi. Plamene v blízkosti Atén zosilneli v dôsledku vlny horúčav, ktoré sužujú väčšinu južnej Európy s teplotami presahujúcimi 40 stupňov Celzia. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Úrady v stredu nariadili nové evakuácie pre lesné požiare v blízkosti Atén. Vypratanie stanovených oblastí pokračuje aj dnes v dôsledku nepretržitého boja o zachovanie lesov, priemyselných zariadení a rekreačných domov pozdĺž diaľnice spájajúcej metropolu s južným mestom Korint.
Plamene predbehli hasičov
V meste Mandra, ležiacom 25 kilometrov západne od Atén, jedna z miestnych obyvateliek uviedla, že plamene dosiahli jej prah skôr ako hasiči. Opísala, že v utorok pred požiarom utiekla a potom sa vrátila, aby pomohla obyvateľom, ktorí sa sami snažili ochrániť svoj majetok. "Sami sme uhasili, čo sa dalo, a podarilo sa nám zachrániť niektoré domy," povedala žena.
Dnes by mali do Grécka doraziť hasičské tímy z Poľska, Rumunska a Slovenska. Hasiči boli do krajiny vyslaní v rámci unijného Mechanizmu civilnej ochrany, ktorý zahŕňa plánované vyslanie medzinárodných posádok do niektorých častí južnej Európy počas leta. Izrael tiež prisľúbil vyslať do Grécka dve hasičské lietadlá, ktoré sa pridajú k štyrom z Talianska a Francúzska zasahujúcim pri Aténach.
Južnú Európu zasiahla už druhá vlna horúčav v priebehu niekoľkých týždňov. Očakáva sa, že teploty na juhu Grécka dosiahnu do konca týždňa až 44 stupňov Celzia.
Extrémne horúčavy
Vysoké teploty naďalej panujú tiež v Taliansku. Alessandro Miani, predseda Talianskej spoločnosti environmentálnych lekárov, varoval, že starnúca populácia v Taliansku a ďalších krajinách predstavuje problém, pretože k úmrtiam v dôsledku horúčavy dochádza najčastejšie u ľudí starších ako 80 rokov. "Nadmerné horúčavy spolu s vlhkosťou môže sťažiť odparovanie potu, čo narúša schopnosť tela regulovať vlastnú teplotu," povedal Miani.
Po utorkovom parne s teplotami dosahujúcimi až 42 či 43 stupňov Celzia sa horúco v Ríme zmiernilo len nepatrne. Na Sicílii a Sardínii bolo zaznamenaných až 46 stupňov Celzia. V niektorých častiach Španielska bolo v stredu 45 stupňov Celzia.
Posledná vlna horúčav prispela k obavám z následkov zmeny klímy. Svetová meteorologická organizácia uviedla, že podľa predbežných celosvetových údajov bol minulý mesiac najteplejším júnom v histórii meraní.
"Extrémne počasie, ktoré je v našom otepľujúcom sa podnebí čoraz častejším javom, má veľký dopad na ľudské zdravie, ekosystémy, ekonomiku, poľnohospodárstvo, zásoby energie a vody," uviedol v stredu generálny tajomník WMO Petteri Taalas. "To podčiarkuje rastúcu naliehavosť čo najrýchlejšieho a najväčšieho zníženia emisií skleníkových plynov," dodal.