Vedci zistili, že voliči ľavicových a zelených strán v Európe majú tendenciu odmietať ľudí s odlišnými názormi viac ako ľudia, ktorých postoje sú prevažne na pravej strane politického spektra. A to najmä v otázkach ako sú klimatická zmena a pandémia. Informuje o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine.
Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu inštitútu pre výskum verejnej mienky YouGov, ktorý bol uskutočnený na jeseň 2022. Vzorku tvorilo približne 20-tisíc ľudí z desiatich európskych krajín - Nemecko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Švédsko, Španielsko, Česko a Maďarsko. Závery z prieskumu prináša štúdia Mercator Forum for Migration and Democracy Technickej univerzity v Drážďanoch.
Konkrétne v Nemecku bolo odmietanie názorov z druhej strany približne rovnako silné ako u voličov strany AfD, ktorá je považovaná za krajne pravicovú, tak u voličov zelených. Rozchádzali sa však na témach. Kým pre AfD to bola imigrácia, pre zelených zmena klímy.
Medzi skúmanými krajinami sa podľa prieskumu jednoznačne najvyššia miera polarizácie prejavila v Taliansku, po ktorom s veľkým odstupom nasledujú Grécko a Maďarsko. Ako krajiny s najnižšou mierou odmietania postojov oponentov vyšli z prieskumu Francúzsko, Holandsko a Česko.
Česko najviac polarizuje vojna na Ukrajine. V tejto téme dokonca naši západní susedia vyšli zo všetkých sledovaných krajín najhoršie, keď až 54 percent opýtaných v Česku odmieta ďalšiu podporu Kyjevu, upozorňuje web novinky.cz. V ďalších otázkach už sa Česká republika objavovala na chvoste. Napríklad zmena klímy tam spôsobuje dokonca najmenej emotívnych rozporov medzi voličmi zo všetkých sledovaných krajín.
Vo všeobecnosti však z prieskumu vyšlo, že najviac polarizujúcimi témami sa ukázali byť klimatické zmeny a prisťahovalectvo. Na druhej strane sa najmenej konfliktnými javia rovnoprávne postavenie žien v spoločnosti a sociálne dávky a ich financovanie.