Austrália kúpi od Spojených štátov 20 turbovrtuľových transportných lietadiel Super Hercules C-130J za 6,6 miliardy dolárov. Podľa agentúr AP a Reuters to dnes oznámila Canberra. Pri austrálskom pobreží v týchto dňoch prebieha vojenské cvičenie Talisman Sabre, do ktorého sa zapojilo 13 krajín a 30-tisíc ľudí. Manévre, ktoré sa organizujú každé dva roky, sa tento rok konajú v atmosfére rastúcich obáv z pozície Číny v regióne.
Austrálske letectvo má aktuálne 12 lietadiel Hercules a stroje sú zhruba 20 rokov staré, píše server The Sydney Morning Herald. Prvé Herculesy z novej dodávky, ktorú Washington schválil vlani v novembri, by malo letectvo prevziať v roku 2027. Existujúce stroje by mala Canberra nahradiť do roku 2030, ďalšie dodávky budú závisieť od produkčných kapacít amerického výrobcu Lockheed Martin, uviedol hovorca letectva.
Tieto lietadlá "boli a sú naším zásadným aktívom: Počas požiarov a povodní po celej krajine, dodávkami kľúčových zásob do regiónov počas pandémie covidu-19 a viac ako dve desaťročia trvajúcej podporou mierových operácií, "uviedol austrálsky minister obrany Richard Marles. Ten sa tento týždeň stretne na cvičení so svojím americkým náprotivkom Lloydom Austinom, píše Reuters.
Novoobjednané Super Herculesy pre austrálske letectvo majú dlhší dolet, silnejšie motory, vyššiu rýchlosť a niekoľko ďalších zlepšení proti strojom, ktorými Canberra aktuálne disponuje. Super Hercules rýchlejšie stúpa a pre vzlet mu stačí kratšia dráha. Tieto stroje používa v súčasnosti 22 štátov, uvádza výrobca.
Kontrakt by mal priniesť zákazky aj austrálskemu priemyslu, uviedol server AuManufacturing.
Austrália a Spojené štáty v piatok začali dvojtýždňové vojenské cvičenie, na ktorom sa zúčastní vyše 30-tisíc vojakov. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej manévre predstavujú ukážku sily v čase silnejúceho postavenia Číny v oblasti Indo-Pacifiku. Obe krajiny organizujú spoločné cvičenia každé dva roky od roku 2005, to tohtoročné je ale doteraz najväčšie.
Austrália prehlbuje bezpečnostnú spoluprácu s USA a regionálnymi partnermi, ako sú Japonsko a India. Zároveň sa vláda v Canberre snaží zlepšiť hospodárske vzťahy s Čínou, ktoré sú napäté kvôli obchodným, investičným a bezpečnostným sporom.