Pondelkové hlasovanie o kľúčovom zákone izraelskej súdnej reformy v tamojšom parlamente bolo "nevyhnutným demokratickým krokom", a to napriek rozsiahlym verejným protestom a znepokojeniu zo strany zahraničia. Vyplynulo to z pondelkového televízneho vyhlásenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, informuje agentúra AFP.
"Prijali sme dodatok o primeranosti, aby volená vláda mohla prijímať politické rozhodnutia v súlade s vôľou väčšiny obyvateľov krajiny," vyhlásil Netanjahu.
Zákon prešiel iba s podporou vládnych poslancov, opozícia hlasovanie bojkotovala. Táto časť súdnej reformy obmedzuje právomoci Najvyššieho súdu, ktorý doteraz mohol blokovať rozhodnutia vlády, ak usúdil, že sú neprimerané. Na túto zmenu tlačili najmä Netanjahuovi krajne pravicoví a ortodoxní spojenci vo vláde, podľa ktorých sú neprimerané práve kompetencie Najvyššieho súdu.
Kritici sa však obávajú, že obmedzenie právomocí Najvyššieho súdu sústredí prílišnú moc v rukách vlády a povedie ku korupcii. Proti reforme prebiehajú už pol roka rozsiahle protesty, odbory hrozia generálnym štrajkom.
V reakcii na pondelkové schválenie zákona sa uskutočnili protesty na viacerých miestach Izraela. Demonštranti sa zhromaždili aj pred budovou parlamentu v Jeruzaleme či v Tel Avive a zablokovali diaľnice v krajine.
Schválenie zákona v pondelok označil za "nešťastný krok" aj Biely dom, pričom Netanjahuovi odporučil hľadať cestu konsenzu.