Pláž Lardos, juhovýchodná časť gréckeho ostrova Rodos asi 50 kilometrov južne od hlavného mesta. Inokedy turisticky najvyťaženejšia oblasť je teraz evakuovaná, stala sa základňou pre slovenských hasičov. Ich tunajšia jednotka počíta 30 mužov, ďalší sú ďalej po pobreží, kde je prístup k vode a tieň. MF DNES prináša reportáž so šéfom slovenských hasičov priamo z miesta.
Náročný zásah v Grécku
„Na zásah do Grécka sme sa vydali zo Slovenska v stredu minulý týždeň. Cesta nám trvala dva dni, je nás tu 31. Máme tu pätnásť kusov techniky, zasahujeme na východnom pobreží,“ uviedol pre MF DNES veliteľ slovenských hasičov Ján Marušín.
„Požiar sa stále šíri, je tu silný vietor, ktorý neustáva. Teploty sa pohybujú nad hranicou 40 stupňov Celzia. Máme kombinézy, ktoré sa používajú pri otvorených požiaroch v prírode, sú nehorľavé a mali by nás ochrániť. Je v nich však veľké teplo, takže sa striedame, aby sme tu vydržali,“ opisuje podrobnosti zásahu veliteľ.
Zázemie našli slovenskí hasiči v hoteli priamo na pláži. „Majiteľ hotela Kamari Beach nám ho poskytol. Pre nás je to výhoda, môžeme si tu oddýchnuť, keď sa striedame,“ zveril sa jeden z hasičov. Na pláži teraz je iba niekoľko málo miestnych Grékov, ktorí využili príležitosť, že rezort je pustý, a šli sa okúpať.
Hasičské cisterny parkujú na pláži, klimatizovaná hotelová lobby je plná unavených chlapov, ktorí dopĺňajú tekutiny a zbierajú sily na ďalší zásah. Iní hasiči sa ochladzujú v hotelovom bazéne. Na prvý pohľad to vyzerá ako idyla. Ale nie je.
Dehydratácia a kŕče
Vonkajšia teplota na poludnie je 42 stupňov. Muži, ktorí práve odpočívajú, pred pár hodinami vydali všetky svoje sily pri krotení živlov a sú na pokraji zrútenia. Nedávajú to však poznať a občas aj zavtipkujú.
„Manželka vždy chcela na Rodos, teraz som tu ja. Pošlem jej fotku z pláže,“ utrúsi jeden z nich. Ale potom zvážnie. „Netrénovaný človek v tomto počasí vydrží vonku maximálne hodinu na slnku. Potom nastáva dehydratácia, vplyvom potenia i demineralizácie tela, kŕče. Musíte stále piť. Úplne stále, inak skolabujete,“ pripomína slovenský hasič.
„Navyše my sme ešte v hasičských oblekoch, kde je jednoducho teplota už nezmerateľná a vlastne sa len kúpete v pote,“ podotýka.
Jedlo a pitie dostávajú hasiči od Červeného kríža, ktorý na mieste zaisťuje pomoc turistom aj miestnym. „Grécka strana je s nami zatiaľ spokojná, posielajú nás na miesta, kam potrebujú,“ dodáva Marušín.
Pred dvoma dňami horeli svahy priamo pri hoteli Kamari Bech na pláži Lardos. Skalnaté pobrežie je porastené suchými trávami, vietor ženúci sa od mora plamene ešte viac priživil. „To sme pred ohňom utekali aj my. Nedalo sa to uhasiť, jednoducho to nešlo, ustupovali sme,“ spomína ďalší hasič. „A utekali aj turisti, ktorí tu stále boli,“ dodáva.
Večerná zmena prúdenia vetra potom pomohla dostať plamene pod kontrolu, a tak je okolie hotela ošľahané ohňom len mierne.