Armády Severoatlantickej aliancie posilňujú nasadenie prieskumných lietadiel a dronov v oblasti Čierneho mora, ktorej stabilitu podstatne ohrozujú vojenské akcie Ruska. Po dnešnom rokovaní Rady NATO-Ukrajina to na svojom webe uviedol západný vojenský blok.
Aliančné krajiny odsúdili ruské odstúpenie od dohody umožňujúcej vývoz ukrajinského obilia aj ruské útoky na čiernomorské prístavy či sklad obilia blízko rumunských hraníc. NATO zdôraznilo, že bude naďalej podporovať Kyjev a je pripravené brániť územie všetkých členov.
Odstúpenie Moskvy od dohody
Novozriadený orgán sa k svojmu druhému zasadnutiu zišiel na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Hlavnou témou bolo odstúpenie Moskvy od obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinských potravín cez Čierne more.
Veľvyslanci 31 členských krajín spoločne s ukrajinským vicepremiérom Oleksandrem Kubrakovom hovorili aj o ruských útokoch na prístavy Odesa či Mykolajiv.
"Rusko musí prestať využívať hlad ako zbraň a ohrozovať najzraniteľnejších ľudí sveta potravinovou nestabilitou," povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Obozretnosť
Podstatná časť ukrajinskej produkcie je určená pre krajiny severnej Afriky či Blízkeho východu. NATO podľa Stoltenberga posilňuje podporu Ukrajiny aj obozretnosť v čiernomorskom regióne.
O konkrétnych krokoch na podporu ukrajinského vývozu sa šéf aliancie nezmienil. Veľvyslanci privítali úsilie Turecka o obnovenie obilnej dohody a úsilia spojencov vrátane Rumunska a Bulharska o uľahčenie prepravy ukrajinskej poľnohospodárskej produkcie inými námornými aj pozemnými cestami.
Rada NATO - Ukrajina vznikla začiatkom leta, jej prvé zasadnutie sa uskutočnilo na summite NATO vo Vilniuse 12. júla. Spojenci ju vtedy prezentovali ako dôkaz zbližovania oboch strán takmer rok a pol po ruskej invázii na Ukrajinu.