Štyridsaťročná Jekaterina Germanovičová, ktorá má ukrajinské korene, pracovala ako ekonomická poradkyňa na ruskom veľvyslanectve v uruguajskom Montevideu.
Vlani sa na protest proti invázii Ruska na Ukrajinu vzdala diplomatickej práce a vydala sa novou cestou: začala piecť a vyhrala v celoštátnej kulinárskej súťaži tejto latinskoamerickej krajiny, napísala agentúra AFP.
Sťahovanie do Ruska
Germanovičová sa narodila pred štyridsiatimi rokmi v Záporoží, ktoré vtedy bolo súčasťou Sovietskeho zväzu, avšak teraz je súčasťou Ukrajiny. Ako dieťa sa s rodinou presťahovala do Moskvy, kde vyrastala.
Na Ukrajinu sa v detstve vracala na prázdniny a rodinu má v oboch krajinách. Občianstvo má však ruské, napísala agentúra, ktorá publikovala aj video o bývalej diplomatke.
Keď ruská armáda na povel prezidenta Vladimira Putina vlani ku koncu februára vtrhla na Ukrajinu, nahnevaná Germanovičová po niekoľkých dňoch na svoju pozíciu na ruskej ambasáde rezignovala.
"Mala som veľmi sľubnú kariéru. Ale zistila som, že nie je možné pokračovať v zastupovaní vlády, ktorá bombarduje krajinu môjho pôvodu," vysvetľuje.
Od diplomacie k pekárstvu
Ruska, ktorá hovorí siedmimi jazykmi, po ukončení desaťročnej diplomatickej kariéry len s ťažkosťami hľadala inú prácu a upadla do "depresie". Potom sa ale na podnet kamaráta prihlásila do uruguajskej televíznej reality šou, v ktorej spolu súperia amatérski pekári o ceny v hodnote 600-tisíc pesos (14 300 eur). Nedávno ju vyhrala, píše AFP.
Jej pečenie je podľa jej slov z veľkej časti inšpirované tradičnými receptami ukrajinskej babičky z matkinej strany, ktorá v priebehu súťaže zomrela. Teraz bývalá diplomatka plánuje otvoriť kuchyňu s dezertmi v sushi reštaurácii svojho kamaráta a dúfa, že raz bude mať vlastnú čajovňu.
O ruskej invázii sa vyjadruje ako o "bolesti, ktorá nikdy nezmizne". "Vojna ľudí polarizovala. Je to trhlina, ktorej náprava potrvá desaťročia... Rodiny boli rozbité, rozdelené," povedala agentúra AFP vo svojom dome v Montevideu.
Ruská vojenská agresia pretrhla aj jej väzby. "Na Ukrajine je akýkoľvek kontakt s ľuďmi v Rusku považovaný za zradu a rovnaké je to aj na ruskej strane," tvrdí s tým, že niektorí ukrajinskí príbuzní s jej rodinou prestali komunikovať kvôli tomu, že sú Rusi.
Do Ruska sa žena, ktorá v súčasnosti čaká svoje tretie dieťa, v najbližších rokoch vrátiť neplánuje. Nechce riskovať budúcnosť svojich dvoch synov, hlavne toho najstaršieho, ktorému je šestnásť rokov. Vojenská služba je totiž v Rusku povinná od 18 rokov, píše AFP. "Neviem, čo sa stane, ak pôjdem do Ruska. Niektorí ľudia mi hovoria: O nič nejde, nič sa ti nestane. Ale verejne som prehovorila proti vojne, "dodala.