Stovky tisíc mladých ľudí z celého sveta už prišli do Portugalska, kde v utorok začínajú ďalšie Svetové dni mládeže. Od stredy sa ich zúčastní aj pápež František. Na stretnutie, ktoré agentúra Reuters zveličene prekrstila na "katolícky Woodstock", je očakávaný asi milión mladých. Podľa portugalskej vlády ide o najväčšiu medzinárodnú akciu, akú kedy táto krajina hostila.
Svetové dni mládeže sa konajú zhruba po dvoch či troch rokoch, tie posledné hostila Panama v roku 2019. Ďalšie mali byť v roku 2022, ale posunula ich pandémia COVID-19.
Oficiálne začnú Svetové dni mládeže v utorok večer omšou pod otvoreným nebom v parku v centre Lisabone. Aj väčšina ďalších akcií tohto stretnutia sa koná v portugalskej metropole či jej okolí. Mladí sú ubytovaní v školách, telocvičniach či v rodinách, pred záverečným dňom ich ale mnoho zrejme prespí v lisabonskom parku Tejo. Práve tam ráno 6. augusta pápež František tieto dni mládeže omšou zakončí. Predtým má oznámiť, v ktorom meste sa budú konať ďalšie svetové dni mladých.
Na bezpečnosť má počas týždňa dohliadať vyše 16-tisíc policajtov, pomáhať im budú aj kolegovia zo Španielska a tiež pápežova švajčiarska garda, ktorá už je podľa španielskych médií v Lisabone. Pred viac ako týždňom Portugalsko kvôli tejto medzinárodnej udalosti dočasne obnovilo kontroly na hraniciach, a to na pozemných a námorných aj na letiskách. Kontroly sú náhodné a skončia o polnoci na 7. augusta miestneho času.
Pápež priletí do Portugalska v stredu. Pôjde o jeho prvú zahraničnú cestu od júna, kedy sa podrobil operácii brucha kvôli prietrži. Šesťdesiatosemročný pápež sa už dlhší čas kvôli problémom s kolenom často pohybuje na invalidnom vozíku. V Portugalsku sa okrem akcií s mladými stretne aj s miestnymi politikmi. V sobotu navštívi hlava katolíckej cirkvi aj pútnické miesto Fátima.
Svetové dni mládeže sa konajú ani nie pol roka po tom, čo portugalská nezávislá vyšetrovacia komisia oznámila, že v Portugalsku bolo od roku 1950 najmenej 4815 maloletých sexuálne zneužitých činiteľmi katolíckej cirkvi. V predchádzajúcich rokoch správy o zneužívaní maloletých cirkevnými činiteľmi zverejnili podobné komisie aj v ďalších krajinách. Podľa agentúry Reuters sa tak nad týmito dňami mládeže vznáša tiene káuz, ktoré pripomínajú, že na nápravu krívd zostáva ešte dlhá cesta.
Pápež František sa k prípadom sexuálneho zneužívania v cirkvi, ktorého sa niektorí jej predstavitelia dopúšťali a ďalší ho roky kryli či nedôsledne vyšetrovali, postavil rázne už skoro po začiatku svojho pontifikátu v roku 2013. V roku 2014 prijal vo Vatikáne ako prvý vo Vatikáne ako prvý týchto činov av roku 2019 zvolal prvý summit katolíckych cirkevných predstaviteľov o ochrane neplnoletých v cirkvi. Neskôr vydal niekoľko dekrétov, ktoré majú zabrániť tomu, aby sa takéto prípady opakovali.
Počas Svetových dní mládeže sa očakávajú aj demonštrácie kvôli sexuálnym kauzám v katolíckej cirkvi, podľa Reuters by sa pápež mohol osobne stretnúť aj s niektorými z obetí. To ale Vatikán zatiaľ nepotvrdil a kvôli ochrane súkromia dotyčných osôb to zrejme ani neoznámi vopred.
S myšlienkou medzinárodného stretávania katolíckej mládeže prišiel v 80. rokoch pápež Ján Pavol II., ktorý v roku 1984 a 1985 zvolal do Ríma na Kvetnú nedeľu stretnutie mladých. V decembri 1985 potom oznámil prvý ročník Svetových dní mládeže, ktoré sa prvýkrát konali v Ríme v marci 1986, taktiež na Kvetnú nedeľu. Nasledujúci rok sa uskutočnila akcia v Buenos Aires, kde sa spoločne s pápežom modlilo na 900-tisíc ľudí, čo bol zhruba dvojnásobok oproti prvému ročníku. Potom sa Svetové dni mládeže konali v rade ďalších miest sveta.