Úplne odlišne reagujú špičky hlavných amerických politických strán na nové obvinenia proti republikánskemu exprezidentovi Donaldovi Trumpovi. Lídri Demokratickej strany v Kongrese považujú "zatiaľ najzávažnejšie obvinenia" za dôkaz toho, že pred spravodlivosťou sú si všetci rovní. Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy naopak opäť kritizoval ministerstvo spravodlivosti, ktoré podľa neho útočí na popredného uchádzača o republikánsku prezidentskú nomináciu.
Ani prezident nestojí nad zákonom
Veľká porota vo Washingtone v utorok poslala na súd štvoricu obvinení súvisiace s rôznymi spôsobmi, ktorými sa Trump po porážke v posledných prezidentských voľbách snažil zablokovať potvrdenie výsledkov. Týkajú sa aj udalostí 6. januára 2021, kedy dav Trumpových priaznivcov narušil prerokúvanie výsledkov v Kongrese. Končiaci prezident svoju porážku nikdy neuznal a namiesto toho burcoval voličov príbehom o "ukradnutých" voľbách, pričom podľa vyšetrovateľov vedel, že nehovorí pravdu.
"Tieto obvinenia sú doposiaľ najzávažnejšími... a budú pre generácie Američanov jasnou pripomienkou, že nikto, ani prezident Spojených štátov, nestojí nad zákonom," uviedli v spoločnom vyhlásení líder demokratov v snemovni Hakeem Jeffries a senátny líder Chuck Schumer.
Podľa spravodajského webu Axios nové vyhlásenia demokratov ostro kontrastujú s ich reakciami na predchádzajúce Trumpove obvinenia, kedy volili pomerne opatrné formulácie. "Tentoraz je to osobné," uvádza Axios s odkazom na skutočnosť, že nepokoje v Kapitole, ktoré podľa vyšetrovateľov Trump rozdúchal, prinútili zákonodarcu utekať do bezpečia.
Dôvodom je Hunter Biden, tvrdia republikáni
McCarthy niekoľko dní po násilnostiach uviedol, že Trump "nesie zodpovednosť za útok na Kongres", v novom vyhlásení však samotný obsah obvinenia nekomentuje. Vývoj označil za "pokus ministerstva spravodlivosti odviesť pozornosť od správ", čím mal zrejme na mysli republikánov vedené vyšetrovanie podnikateľských aktivít Huntera Bidena, teda syna demokratického prezidenta Joea Bidena.
McCarthy v najnovšom príspevku na sociálnych sieťach tiež hovorí o existencii "dvojstupňového systému spravodlivosti" a o útoku na Trumpa, ktorý je favoritom na zisk nominácie Republikánskej strany do budúcich prezidentských volieb.
McCarthyho vyjadrenie nadväzuje na doterajší prístup popredných republikánskych politikov k Trumpovým problémom so zákonom. Skôr než na jeho konanie a obsah obvinení sa sústreďujú na kritiku ministerstva spravodlivosti a kauzy vykresľujú ako politicky motivované operácie riadené demokratmi.
Túto rétoriku používajú aj niektorí Trumpovi súperi v boji o stranícku nomináciu na prezidenta, vrátane toho doposiaľ najsilnejšieho, teda floridského guvernéra Rona DeSantisa. Ten v reakcii na nové obvinenia napísal, že ich nečítal, načo prešiel k vyvolávaniu pochybností o tom, či sa exprezidentovi môže dostať spravodlivého procesu, keď sa súd bude konať v hlavnom meste USA.
"Washington D. C. je ‘močiar‘ a je nespravodlivé byť postavený pred porotu odrážajúcu mentalitu močiara," vyhlásil Trump. Zároveň vyhlásil, že by ako prezident zaistil, aby spravodlivosť merala rovnako všetkým Američanom.