Medzinárodné úsilie o diplomatické riešenie situácie v Nigeri stále viazne, keď strojcovia tamojšieho prevratu odmietli pustiť do krajiny spoločnú delegáciu afrických krajín a OSN. Susedné Mali a Burkina Faso, ktoré ozbrojený puč v Nigeri podporujú, medzitým vyzvali OSN, aby zabránila vojenskej intervencii, uviedla dnes agentúra Reuters.
Vojenská junta, ktorá na konci júla zvrhla demokraticky zvoleného nigérijského prezidenta Mohameda Bazouma, tak naďalej vzdoruje tlaku, aby zasadla k rokovaciemu stolu ešte pred štvrtkovým summitom Hospodárskeho spoločenstva západoafrických krajín (ECOWAS), kde sa bude rokovať o možnom použití sily.
Mali a Burkina Faso, kde sú tiež pri moci vojenské junty, v utorkovom liste vyzvali OSN, aby zabránila prípadnej vojenskej akcii proti Nigérii. Mala by vraj "nepredvídateľné" následky a viedla k rozpadu ECOWAS, hlavného bloku krajín v regióne.
"Prechodné vlády Burkiny Faso a Malijskej republiky apelujú na základnú zodpovednosť Bezpečnostnej rady (...) aby využila všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii, a zabránila ozbrojenej akcii vedenej proti suverénnemu štátu," dodal. Uvádza sa v liste podpísanom ministrami zahraničia oboch krajín, ktorý zverejnilo ministerstvo zahraničia Mali na sociálnej sieti X, niekdajšom Twitteri.
Mali a Burkina Faso ďalej bez bližších podrobností uviedli, že sú odhodlané nájsť riešenie cez diplomaciu a rokovania. Obe krajiny sa predtým zaviazali, že v prípade vojenskej intervencie ECOWAS prídu Nigérii na pomoc, keďže by takúto akciu považovali za vyhlásenie vojny aj proti nim samotným.
Americký minister zahraničia Antony Blinken v utorok večer uviedol, že hovoril so zosadeným prezidentom Bazoumom, aby mu oznámil, že trvá úsilie o nájdenie mierového riešenia krízy. Zároveň vyzval na jeho okamžité prepustenie z domáceho väzenia, kde je Bazoum zadržiavaný od prevratu z 26. júla.
Nigérijský prezident a predseda ECOWAS Bola Tinubu v utorok nariadil ďalšie sankcie namierené proti organizáciám a jednotlivcom, ktorí sa na puči podieľali, a upozornil, že všetky možnosti sú stále na stole.
ECOWAS hovorí, že použitie sily by bolo poslednou možnosťou, ak vojenská junta v Nigeri neprepustí Bazouma a neodstúpi. Ministri obrany bloku minulý týždeň oznámili, že majú hotový plán intervencie, podrobnosti však nezverejnili a očakáva sa, že hlavy západoafrických štátov o ňom budú ďalej rokovať na svojom štvrtkovom summite v nigérijskom hlavnom meste Abuji.