Slovinský Národný ústav verejného zdravotníctva (NIJZ) zaznamenal po ničivých záplavách na severe krajiny prvé prípady prenosných ochorení a vydal varovanie pred ich možným šírením. Vo štvrtok o tom informovala agentúra STA.
Zdrvujúca prírodná katastrofu
Vedúca regionálneho pracoviska NIJZ Neda Hudopisková uviedla, že doteraz bolo nahlásených viacero prípadov zvracania a hnačiek. Závažné prípady vyžadujúce hospitalizáciu medzi nimi nie sú. Niektorí pacienti však boli dehydrovaní. Hudopisková sa domnieva, že prípadov črevných infekcií je zrejme viac, len nie všetci nakazení navštívili svojho lekára.
Prípady zvracania a hnačiek boli zistené v obciach ležiacich pri rieke Meža, najmä v meste Črna na Koroškem, ktoré bolo záplavami postihnuté najviac. Ohniská nákazy sú zatiaľ izolované.
Zatiaľ nie je jasné, čo ochorenia spôsobilo, ale medzi potenciálne riziká patrí kontaminovaná voda z vodovodu, kontaminované potraviny, či zlé hygienické podmienky.
Podľa premiéra Roberta Goloba Slovinsko zažilo najhoršiu prírodnú katastrofu vo svojich novodobých dejinách. Povodňami boli zasiahnuté dve tretiny územia, došlo aj k obetiam na životoch i k veľkým materiálnym škodám.
Odstraňovanie následkov povodní
Parlament v stredu jednomyseľne schválil zmeny zákona o pomoci pri prírodných katastrofách, ktoré uľahčia odstraňovanie následkov ničivých povodní.
Kampaň na získavanie finančných prostriedkov spustili aj slovinské rozhlasové stanice, len Rádio 1 v stredu v rámci svojho vysielacieho maratónu vyzbieralo takmer dva milióny eur.
Agentúra STA informovala, že 14. august bude v Slovinsku vyhlásený za deň solidarity, takže zamestnanci dostanú v práci voľno, aby mohli pomôcť pri odstraňovaní následkov povodní.