Takmer dve storočia po ceste britského prírodovedca Charlesa Darwina okolo sveta sa ochrancovia prírody chystajú vydať po jeho stopách. Počas dvoch rokov navštívi štyri kontinenty, kde budú študovať endemickú fazónu a flóru s cieľom podporiť jej ochranu, napísala dnes agentúra Reuters.
Skupina dnes vypláva na palube 105 rokov starého škunera z juhoanglického prístavu Plymouth, odkiaľ Darwin v roku 1831 začal vlastnú expedíciu, ktorá ho priviedla k vytvoreniu evolučnej teórie založenej na prírodnom výbere.
Po stopách Darwinovej lode
Expedícia s názvom Darwin200, ktorá urazí 40-tisíc námorných míľ (asi 74-tisíc kilometrov), chce zakotviť v 32 prístavoch, vrátane všetkých hlavných prístavov, ktoré navštívila Darwinova loď HMS Beagle.
Skupina sa vydá na zrekonštruovanej holandskej lodi Oosterschelde, ktorá vyplávala z Holandska do Británie pred asi desiatimi dňami, do radu vzdialených miest, napríklad na Galapágy. Darwinove pozorovania na tomto súostroví, že príbuzné druhy vtákov sa na jednotlivých ostrovoch líšia, pomohli inšpirovať jeho zásadnú knihu O pôvode druhov.
Dopady klimatickej zmeny
Zakladateľ misie Stewart McPherson uviedol, že vedci budú študovať dopady klimatických zmien na koralové útesy a zmenšujúce sa biotopy voľne žijúcich živočíchov a zároveň vysadia tisíce stromov, ktoré pomôžu zmierniť problémy, ako je dezertifikácia pôdy, teda proces, pri ktorom ľudské pôsobenie znižuje biologickú produktivitu suchých oblastí.
"Zmyslom tohto projektu je ukázať riešenie, ukázať skutočné činy, ktoré môže každý z nás urobiť, aby pomohol vytvoriť lepšiu budúcnosť," povedal McPherson.
Patrónom projektu je aj Darwinova pravnučka
Počas cesty sa k lodi dočasne pripojí 200 vybraných mladých ekológov, ktorí budú preškolení v oblasti ochrany prírody.
Medzi patrónov projektu patrí Darwinova pravnučka, botanička Sarah Darwinová, a britská primatologička Jane Goodallová.
"Všetci vieme, že sa nachádzame uprostred šiesteho veľkého vymierania, pričom sa objavuje veľa chmúrnych správ o problémoch, ktorým čelí životné prostredie, klimatické zmeny a stratu biologickej rozmanitosti," povedala Goodallová. "Táto plavba poskytne mnohým ľuďom príležitosť presvedčiť sa, že je ešte čas niečo zmeniť," dodala.