Afganské vládnuce hnutie Taliban si dnes oslavami pripomína dvojročné výročie návratu k moci v krajine. Hnutie pri tejto príležitosti vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadruje hrdosť nad dobytím metropoly Kábulu 15. augusta 2021, informovala agentúra AFP.
"Dobytie Kábulu opätovne ukázalo, že nikto nemôže ovládať hrdý afganský národ a žiadny okupant nebude ohrozovať nezávislosť a slobodu našej krajiny," uviedol Taliban vo vyhlásení.
Neuznáva žiadna svetová krajina
Taliban sa hlavného mesta zmocnil bez boja po bleskovej ofenzíve v čase, keď z Afganistanu po 20 rokoch odchádzali poslední vojaci USA a spojeneckých krajín. Islamistické hnutie potom 15. augusta vyhlásilo štátnym sviatkom.
"Dnešok je šťastný deň. Je to deň, keď skončila okupácia našej krajiny," povedal AFP v Kábule 21-ročný študent medicíny Mortazá Chajrí.
Prívrženci Talibanu sa zišli tiež v Heráte na západe Afganistanu. "Smrť Európanom! Smrť Západu! Nech žije Islamský emirát Afganistan! Smrť Američanom!" skandovali dnes ráno podľa AFP.
Plánovaná vojenská prehliadka v Kandaháre, ktorý je baštou Talibanu a odkiaľ vodca hnutia Hajbatulláh Achúndzáda krajine vládne, bola nakoniec zrušená. Ulicami Herátu a ďalších miest však majú prejsť sprievody stúpencov Talibanu a v Kábule ministerstvo školstva organizuje oslavu v škole vo štvrti, kde kedysi sídlilo množstvo zahraničných diplomatov.
Vládu Talibanu podľa AFP ešte neuznala žiadna svetová krajina. Pre západné štáty je jednou z hlavných prekážok tvrdé obmedzovanie práv žien v Afganistane.
Potláčanie ľudských práv žien
Afganské úrady uzavreli väčšinu dievčenských stredných škôl, zakázali ženám študovať na univerzitách a zabránili mnohým afganským humanitárnym pracovníčkam pracovať. Pre ženy tiež uzavreli množstvo verejných miest, vrátane kúpeľov, telocviční, parkov a salónov krásy. Taliban tvrdí, že rešpektuje práva žien v súlade s výkladom islamského práva a afganskými zvykmi.
Skupina expertov OSN v pondelok odsúdila nesplnené sľuby Talibanu konať miernejšie ako za svojej predchádzajúcej vlády v 90. rokoch. "Napriek uisteniam Talibanu, že obmedzenia, zvlášť potom tie týkajúce sa vzdelania (žien), budú dočasné, sme svedkami segregácie, odsúvania na okraj spoločnosti a prenasledovania," uviedli experti vo vyhlásení.
Agentúra Reuters naopak pripomína niektoré pozitíva, ktoré vláda Talibanu priniesla. Patrí k nim zlepšenie bezpečnostnej situácie v krajine, obmedzenie korupcie a razantné zníženie produkcie maku pestovaného na ópiu.