FOTO: REUTERS
StoryEditor

Mali, Burkina Faso a Niger diskutujú o hrozbe zo strany štátov hospodárskeho spoločenstva

19.08.2023, 12:38
Autor:
TASRTASR

Tieto tri krajiny majú po prevratoch vo svojich krajinách vojenské vlády, preto boli zo združenia štátov vylúčené.

Predstavitelia vojenského velenia afrických štátov Mali, Burkina Faso a Niger sa v sobotu zišli v nigerskej metropole Niamey, aby pripravili svoju spoločnú obrannú stratégiu ako reakciu na možnú vojenskú intervenciu jednotiek Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov proti strojcom prevratu v Nigeri.

Pre prípad vojny

Ako s odvolaním sa na nigerskú televíziu informovala agentúra DPA, cieľom stretnutia v Niamey je rozhodnúť o konkrétnych opatreniach pre prípad, že sa spoločenstvo rozhodne "vystupňovať vojnu".

DPA pripomenula, že Mali, Burkina Faso a Niger majú po prevratoch vo svojich krajinách vojenské vlády, preto boli  zo združenia štátov vylúčené.

image

Africké štáty sú pripravené. Vojenská intervencia v Nigeri môže začať

Šéfovia armád ECOWAS v piatok neskoro večer oznámili, že sú pripravení vojensky zasiahnuť v Nigeri "hneď, ako bude vydaný rozkaz". Všetky možnosti vrátane diplomatického riešenia však naďalej zostávajú na stole, uviedol podľa agentúry DPA v piatok večer v hlavnom meste Ghany Akkra komisár ECOWAS-u pre politické záležitosti, mier a bezpečnosť Abdel-Fatau Musah.

Musah informoval, že Niger najprv navštívi sprostredkovateľská misia združenia ECOWAS. Ak jej úsilie zlyhá, blok štátov pristúpi k vojenskému riešeniu, ktorého cieľom bude obnovenie ústavného poriadku v Nigeri.

Zásah môže príjsť kedykoľvek

Aktivácia pohotovostnej jednotky už podľa Musaha prebieha a jej príslušníci sú pripravení "kedykoľvek" zasiahnuť. Stanovený bol aj dátum potenciálnej intervencie, nie je ho však možné zverejniť. S účasťou na zásahu súhlasili všetky členské štáty okrem Kapverd a tých, kde je pri moci armáda.

image

Náčelníci armád afrického spoločenstva rozhodujú o možnom zásahu voči pučistom v Nigeri

Junta v Nigeri, ktorá sa ujala moci 26. júla, vyhlásila, že je ochotná rokovať, no doteraz blokovala všetky diplomatické snahy združenia ECOWAS, ktoré okrem obnovenia ústavného poriadku požaduje aj návrat zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma k moci. Bazoum je  stále v domácom väzení.

Niger s približne 26 miliónmi obyvateľov bol pred prevratom jedným z posledných spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu. Francúzsko a USA majú v tejto krajine, ktorá leží na kľúčovej migračnej trase do Európy, dôležité vojenské základne.

01 - Modified: 2024-11-23 13:44:34 - Feat.: - Title: Európska únia sa dostala do sporu s Nigerom kvôli humanitárnej pomoci 02 - Modified: 2024-11-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako zo Šialeného Maxa. Wagnerovci verbujú do Afriky, sľubujú pokojnú službu a množstvo výhod 03 - Modified: 2024-11-14 10:30:00 - Feat.: - Title: Nina a Dávid žili na Zanzibare: Nemali sme elektrinu, sprchovali sa v slanej vode a každý deň sme bojovali o prežitie na miestnych cestách 04 - Modified: 2024-11-13 09:00:34 - Feat.: - Title: V metropole Konga nezačali očkovanie proti opičím kiahňam, chýbajú vakcíny 05 - Modified: 2024-11-10 12:04:08 - Feat.: - Title: Boj proti terorizmu aj epidémiam. Moskva prisľúbila africkým krajinám plnú podporu v rôznych oblastiach
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. november 2024 14:13