Snímka zhotovená z kamery lunárnej pristávacej kozmickej lode Luna-25. FOTO: Roskosmos
StoryEditor

Ruský modul Luna-25 po náraze do povrchu Mesiaca prestal existovať, vymkol sa kontrole a opustil dráhu letu

20.08.2023, 11:33
Autor:
ČTKČTK

Sonda Luna-25 mala na Mesiaci pristáť v pondelok, jej úlohou bolo analyzovať pôdu a pátrať po vode v oblasti okolo mesačného južného pólu.

Ruský lunárny modul Luna-25 "po náraze do povrchu Mesiaca prestal existovať" po tom, ako sa vymkol kontrole a dostal na neprepočítanú obežnú dráhu, oznámila dnes podľa agentúry RIA Novosti ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Správa prišla deň po tom, ako Roskosmos ohlásil "neštandardnú situáciu" pri manévroch pred pristátím, ktorá nastala v sobotu o 14:10 moskovského času (13:10 nášho času).

Sonda Luna-25 mala na Mesiaci pristáť v pondelok, jej úlohou bolo analyzovať pôdu a pátrať po vode v oblasti okolo mesačného južného pólu.

Lunárne programy

Na projekte sa mala podieľať aj Európska vesmírna agentúra, ktorá však po ruskom vpáde na Ukrajinu vlani vo februári s Moskvou prerušila spoluprácu. Rusko následne vyhlásilo, že jeho lunárne programy budú pokračovať a že európske vybavenie a technológie nahradia svojimi.

image

Roskosmos hlási abnormálnu situáciu pri manévroch pred pristátím Luny-25

Luna-25 z kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe odštartovala v piatok 11. augusta skoro ráno. O dva dni neskôr sa na palube modulu prvýkrát zapli vedecké zariadenia a Roskosmos až do sobotňajšieho popoludnia hlásil hladký priebeh letu. Zatiaľ nie je jasné, čo zapríčinilo, že ruskí operátori nad Lunou-25 stratili kontrolu.

Na pristátie na prirodzenom satelite Zeme medzitým mieri tiež indická sonda Čandrájan-3 (Mesačná loď 3) s bezposádkovým pristávacím modulom Vikrám. Čandrájan-3 je na obežnej dráhe Mesiaca už od začiatku augusta.

Záujem mocností

Dopraviť technológiu na Mesiac sa zatiaľ podarilo len Spojeným štátom, Rusku a Číne v rámci oficiálnych vládnych programov. Prvým ľudským výtvorom, ktorý dosiahol povrch Mesiaca, sa stala v septembri 1959 sovietska sonda Luna 2, ktorá na Mesiac dopadla. Za prvé zariadenie vyrobené človekom, ktoré na Mesiaci pristálo, je považovaná sonda Luna 9 z roku 1966.

image

Ruská sonda Luna-25 poslala na Zem prvý obrázok z povrchu Mesiaca

O tri roky neskôr sa potom Američan Neil Armstrong ako prvý človek prechádzal po mimozemskom telese. Do decembra 1972 nasledovalo Armstronga 11 ďalších Američanov.

Po takmer štyridsaťročnej pauze sa Mesiac v novom tisícročí opäť dostal do popredia záujmov svetových mocností. Prvýkrát od roku 1976 na mesačnom povrchu pristála pred desiatimi rokmi čínska sonda Čchang-e 3 nasledovaná sondami číslo 4 a 5 v rokoch 2019 a 2020.

Luna-25 nadväzovala na sovietsky projekt Luna-24, ktorý v roku 1976 na Mesiaci úspešne pristál, odobral vzorky a vrátil sa späť na Zem.

01 - Modified: 2023-08-19 17:21:46 - Feat.: 1 - Title: Roskosmos hlási abnormálnu situáciu pri manévroch pred pristátím Luny-25 02 - Modified: 2023-08-18 06:15:02 - Feat.: 1 - Title: Ruská sonda Luna-25 poslala na Zem prvý obrázok z povrchu Mesiaca 03 - Modified: 2023-08-16 15:34:01 - Feat.: 1 - Title: Moskva kriesi sovietsky vesmírny program. Ruská sonda Luna-25 dosiahla obežnú dráhu Mesiaca
01 - Modified: 2025-12-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Alternatíva G7, obnova dodávok energie. Ako chcú USA vrátiť Rusko naspäť do hry 02 - Modified: 2025-12-12 14:02:51 - Feat.: - Title: Ukrajina hlási zásah ruských lodí s vojenskou technikou v Kaspickom mori 03 - Modified: 2025-12-12 13:15:47 - Feat.: - Title: V Rusku odsúdili na väzenie prokurátora Medzinárodného trestného súdu 04 - Modified: 2025-12-12 13:34:22 - Feat.: - Title: Rusi sú v Kupjansku úplne obkľúčení, tvrdia Ukrajinci. Oznámili oslobodenie dvoch dedín 05 - Modified: 2025-12-12 12:30:11 - Feat.: - Title: Rusko prišlo o prístup do vesmíru. Odborník popisuje reálne následky havárie na Bajkonure
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
13. december 2025 05:03