Tropická búrka Hilary dnes dorazila nad mexickú pevninu v štáte Baja California. Hoci stratila niečo zo svojej sily hurikánu, stále panujú obavy, že do dvojmiliónového mesta Tijuana na mexicko-americkej hranici prinesie smrtiace bleskové záplavy a napácha škody aj na americkom západe, informovala agentúra AP. Mestá a dediny na Kalifornskom polostrove ale zasiahli silné lijáky a povodne už pred príchodom búrky.
V oblasti sa už podľa agentúry Reuters utopil jeden človek. Na dážď, vietor, zosuvy pôdy a výpadky prúdu sa pripravujú tiež v americkej Kalifornii. Tam, podľa odhadov už slabšia, búrka Hilary dorazí v pondelok popoludní nášho času.
Hurikán slabne
Hilary dnes okolo 20:00 nášho času udrela na mexické pobrežie v riedko osídlenej oblasti asi 250 kilometrov južne od mexického mesta Ensenada a 340 kilometrov juhovýchodne od amerického San Diega, uviedlo Národné centrum pre hurikány. Búrku postupujúcu na severozápad rýchlosťou 41 kilometrov za hodinu sprevádza vietor s maximálnou rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu.
Kým v predchádzajúcich dňoch dosiahla hodnotenie hurikánu štvrtú kategóriu z piatich, počas dneška Hilary postupne slabla a ponížila na tropickú búrku. Napriek nižšej rýchlosti vetra však úrady upozornili, že následky môžu byť, a v Mexiku už sú, ničivé.
Napriek nižšej rýchlosti vetra však meteorológovia varujú, že následky môžu byť, a v Mexiku už sú, ničivé.
Meteorológovia varovali, že búrka môže spôsobiť extrémne záplavy, zosuvy pôdy a dokonca aj tornáda. Časti juhozápadu USA by mohli byť zasiahnuté storočnými dažďami a existuje veľká pravdepodobnosť, že Hilary prekoná historické rekordy ako tropická cyklóna s najsilnejším dažďom v oblasti, kde sú na rozdiel od atlantického pobrežia Ameriky podobné búrky výnimočné. Podľa AP okrem Kalifornie čakajú dažde a vichry aj Nevadu, Oregon či Idaho.
"Nenechajte sa oslabujúcou silou búrky ukolísať. Riziko povodní zostáva vysoko, "povedal Reuters podpredseda amerického Národného centra pre hurikány Jamie Rhome. Míňajúce Hilary pri mexickom brehu dvíha vlny až do 12-metrovej výšky a armáda musela z prímorských obydlí evakuovať okolo 850 ľudí.
Zatvorené pláže
Správa parkov v americkej Kalifornii zatvára pláže, ľudia v Los Angeles už v sobotu v uliciach rozvážali vrecia s pieskom, vo veľkom nakupovali trvanlivé potraviny a v neďalekom San Diegu prišla všetkým vlastníkom mobilného telefónu správa s varovaním, aby nejazdili autami po cestách kvôli poryvom vetra a riziku bleskových povodní.
Okolo siedmej ráno nášho času stanica NBC News informovala, že okres San Diego County vyhlásil núdzový stav. Ten už v sobotu vyhlásil na úrovni celého štátu guvernér Gavin Newsom.
Hoci búrka k Spojeným štátom ešte nedospela, meteorológovia už dnes očakávajú 15 milimetrov zrážok v Palm Springs východne od Los Angeles a až 25 milimetrov v obciach v neďalekom pohorí Santa Rosa.
Najsilnejší vietor a vytrvalý dážď stretne v nasledujúcich dňoch časti Nevady, západného Utahu a Idaha na severozápade USA. Určitá miera varovania pred bleskovými povodňami bude platiť aj v časti Montany alebo štátu Washington, Hilary však podľa meteorológov nad Spojenými štátmi postupne oslabí až na tropickú depresiu.