Lesný požiar na španielskom ostrove Tenerife, ktorý už tisíce ľudí prinútil opustiť svoje domovy, je naďalej mimo kontroly aj napriek miernemu zlepšeniu poveternostných podmienok počas noci, informovali v nedeľu agentúry Reuters a DPA.
Požiar vypukol v stredu v horskom národnom parku okolo sopky Mount Teide - najvyššieho vrchu Španielska. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, ale je predmetom vyšetrovania.
Letiská fungujú
Obľúbené turistické oblasti na Tenerife, ktorý je súčasťou súostrovia Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne, zostali zatiaľ požiarom nedotknuté a jeho dve letiská fungujú normálne.
Nedošlo zatiaľ ani k zraneniam či materiálnym škodám, poznamenal Reuters s odvolaním sa na miestne úrady.
V sobotu večer zasahujúce služby uviedli, že požiar nateraz postihol desať miest, pričom preventívne evakuovaných bolo 11 lokalít. Medzičasom regionálne úrady spresnili, že evakuovaných bolo viac ako 12-tisíc ľudí, čím znížili svoj predchádzajúci predbežný odhad o 26-tisíc evakuantoch.
Tisíce hektárov
Lesný požiar už pohltil približne 8400 hektárov, uviedol v sobotu šéf regionálnej vlády Kanárskych ostrovov Fernando Clavijo. Za dobrú správu považuje to, že celé južné "čelo" požiaru je "veľmi stabilné", hoci severná časť požiaru vyvoláva obavy.
Horúčavy a suché počasie tohto leta prispeli k nezvyčajne silným lesným požiarom v rôznych častiach Európy, vrátane španielskeho ostrova La Palma, podotkol Reuters.
Mimoriadnu pozornosť médiá venujú rozsiahlym lesným požiarom v Kanade, ale aj požiaru na havajskom ostrove Maui, kde zahynulo viac ako 110 ľudí a zničené bolo i historické letovisko Lahaina.
Vedci tvrdia, že príčinou častejších a silnejších extrémnych prejavov počasia je zmena klímy, uzavrela agentúra DPA.