Ako otvorene, úprimné a produktívne označil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokovanie so svojím srbským partnerom Aleksandarom Vučičom. Ten sa vyjadril podobne, keď rozhovory označil za dobré a otvorené. Štátnici sa k svojmu stretnutiu vyjadrili na svojich sociálnych sieťach. Rokovali spolu v Aténach, ktoré hostia stretnutie predstaviteľov niektorých krajín západného Balkánu. Chorvátsky premiér Andrej Plenković sľúbil Zelenskému ďalšiu vojenskú pomoc.
Kyjev neuznáva samostatnosť Kosova
"Dobrý rozhovor. O dodržiavaní Charty OSN a nedotknuteľnosti hraníc. O budúcnosti našich národov v spoločnom európskom dome," napísal na platforme TelegramZelenskyj bez bližších podrobností. Vučić na instagrame okrem iného uviedol, že štátnici spolu hovorili o situácii na Ukrajine alebo v Kosove. "Znovu som zdôraznil, že Srbsko rešpektuje územnú celistvosť Ukrajiny, čo hovoríme jasne a jednoznačne od začiatku konfliktu," stojí v príspevku srbského prezidenta na sieti Instagram.
Kyjev neuznáva samostatnosť Kosova, ktoré v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť na Srbsku, a Belehrad neuznáva pokus Moskvy o anexiu častí Ukrajiny, ktoré ruské invázne sily okupujú.
Zelenskyj dnes v Aténach rokoval aj s chorvátskym premiérom Plenkovičom, ktorý podľa chorvátskych médií sľúbil Ukrajine novú vojenskú pomoc v hodnote 30 miliónov eur. Podľa vyhlásenia Zelenského obaja politici rokovali aj o využívaní chorvátskych prístavov pre export ukrajinského obilia. "Doteraz bolo cez chorvátske prístavy vyvezených niekoľko tisíc ton (ukrajinského) obilia," vyhlásil Plenković s tým, že bude zásadné rokovanie o posilnení tranzitu s krajinami, ktoré ležia na ceste z Ukrajiny do Chorvátska. Kyjev hľadá alternatívne trasy pre vývoz svojich poľnohospodárskych produktov po konci čiernomorských dohôd, ktoré v polovici júla nepredĺžilo Rusko.
V Aténach Zelenskyj rokoval aj s prezidentom Čiernej Hory Jakovom Milatovičom či s premiérom Severnej Macedónie Dimitarom Kovačevskim.
Jedenásť krajín podpísalo v Aténach vyhlásenie
Srbsko opakovane odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu na pôde OSN a ďalších medzinárodných fórach, ale sankcie na Moskvu neuvalilo, poznamenala agentúra Reuters. Upozornila tiež na to, že Srbi udržujú obchodnú a vojenskú spoluprácu so svojím tradičným spojencom Ruskom, zatiaľ čo sa usilujú o vstup do Európskej únie. Západné krajiny v reakcii na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine uvalili na Rusko hospodárske sankcie.
Stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe pripomína dobré vzťahy Vučiča s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Vučić je podľa nej teraz nútený balansovať medzi Moskvou a Európou, pričom Srbsko je silne závislé na dodávkach ruského plynu.
Podľa denníka The Guardian vrcholní predstavitelia 11 krajín podpísali v pondelok v Aténach spoločné vyhlásenie, kde vyjadrili "neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc". Okrem ukrajinského prezidenta deklaráciu podpísali čelní predstavitelia Srbska, Moldavska, Čiernej hory, Rumunska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Severnej Macedónie, Bulharska, Chorvátska a Grécka, píše denník.
Zelenskyj grécku metropolu navštívil v rámci svojej súčasnej cesty po niektorých európskych krajinách. V pondelok rokoval s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, ktorý podľa Kyjeva súhlasil s výcvikom ukrajinských pilotov na bojové lietadlá F-16. Predtým Zelenskyj navštívil Švédsko, Holandsko a Dánsko. V posledne menovaných dvoch krajinách rokoval okrem iného o dodávkach lietadiel F-16.
Grécka vláda pomoc s výcvikom ukrajinských pilotov nijako nekomentovala. Nemenovaný zdroj povedal denníku Kathimerini, že grécki vojaci sa zúčastnia výcvikových aktivít pre ukrajinských letcov v Dánsku a Rumunsku. Grécko už pomáha s výcvikom ukrajinských vojakov na obsluhu tankov Leopard či na "neortodoxné vedenie vojny", dodal zdroj denníka.