Britskí dokumentaristi zverejnili zábery ukazujúce dramatické chvíle pilota stíhacieho lietadla Typhoon. Ten na hraniciach vzdušného priestoru NATO nečakane narazí na tri ruské stroje a v reakcii na správanie Rusov varuje, že jediná chyba môže viesť k tretej svetovej vojne.
Jednou chybou k svetovej vojne
Video zverejnil televízny kanál Channel 4 ako súčasť dokumentu Top Guns: Vnútri RAF. Zábery ukazujú situáciu z kokpitu britského lietadla Typhoon vo chvíli, keď pilot z deviatej letky RAF sídliacej v meste Lossiemouth na severovýchode Škótska reaguje na ruské stíhačky.
Niekoľkokrát ich pritom stratí z dohľadu. „Začínam si robiť starosti. Oni len tak bez dôvodu spomaľujú alebo zrýchľujú. Je veľmi ťažké určiť, odkiaľ priletia. Nariadil to priamo Putin? Snaží sa ten týpek ohroziť moje lietadlo, pretože tak skrátka uvažuje,“ hovorí Jake.
Vysvetľuje, že akákoľvek chyba by mohla byť „pekne katastrofická“. „Sme tu, aby sme ukázali zjednotený front. Ak vstúpite do tejto krajiny, bude to mať následky. Ale ak sa nechám uniesť a náhodou sa s jedným z týchto lietadiel zrazím, môže to eskalovať do tretej svetovej vojny,“ uvedomuje si.
Briti neuvádzajú, kde k incidentu došlo. Podľa denníka The Independent však viedli nedávnu misiu NATO nad Estónskom a dokumentaristi predtým oznámili, že budú členov RAF sledovať na operácii Azotize v Estónsku a počas stráženia neba nad Spojeným kráľovstvom.
Britské ministerstvo obrany minulý týždeň tiež oznámilo, že piloti typhoonov zachytili a monitorovali prelet dvoch ruských bombardovacích lietadiel Tu-142 v medzinárodnom vzdušnom priestore severne od Škótska.
„Nemé“ ruské lietadlá
Kvôli častým ruským pokusom o narušenie európskeho vzdušného priestoru, ktoré sa stupňujú najmä od začiatku vojny na Ukrajine, tiež nedávny summit NATO sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Lídrov členských a partnerských štátov strážilo 12-tisíc vojakov, stíhačky niekoľkých krajín, bojové plavidlá a v okolí litovskej metropoly boli tiež rozmiestnené protivzdušné systémy Patriot a NASAMS.
Aktivita ruského letectva je v oblasti Pobaltia a bieloruskej hranice mimoriadna. Alianční stíhači štartujú pravidelne aj niekoľkokrát denne k „nemým“ ruským bojovým strojom aj celým formáciám.
Za „nemé“ sú označované lietadlá, ktoré sa objavia blízko vzdušného priestoru spojencov a nekomunikujú s riadením letovej prevádzky, nemajú letové plány alebo zapnuté automatické odpovedače alebo všetko dohromady.
To môže byť nielen predzvesť možného útoku v tom najhoršom prípade, ale aj problém pre civilné stroje na letových trasách.