Srbská premiérka Ana Brnabičová dnes vystúpila na zasadnutí takzvanej Krymskej platformy, ktorá združuje snahy o oslobodenie ukrajinského polostrova anektovaného Ruskom v roku 2014.
Uviedla, že Srbsko je skutočným priateľom Ukrajiny a že jej krajina nie je ohľadom vojny na Ukrajine "hodnotovo neutrálna". Krok podľa agentúry Reuters signalizuje možný odklon Srbska od Ruska, tradičného spojenca a jediného dodávateľa zemného plynu.
Súcit s Ukrajinou
Vystúpenie Brnabičovej nasleduje po tom, ako sa v utorok v Aténach zišiel srbský prezident Aleksandar Vučić so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Stretnutie obaja štátnici označili za dobré a otvorené.
"Úprimne súcitíme s (...) ukrajinským ľuďom a Ukrajinou, ktorá má v Srbsku skutočného priateľa, "uviedla podľa Reuters vo svojom videoprejave na zasadnutí Krymskej platformy v Kyjeve Brnabičová. Zdôraznila tiež "náš záväzok dodržiavať zásady medzinárodného práva, územnej celistvosti a politickej nezávislosti štátov".
Podľa stanice RFE/RL premiérka ďalej uviedla, že jej krajina sa chce podieľať na povojnovej obnove Ukrajiny a podporila tiež úsilie Kyjeva o vstup do Európskej únie.
Odsúdenie invázie
Srbsko opakovane odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu na pôde OSN a na ďalších medzinárodných fórach. Prezident Vučić však cez nátlak Západu odmieta uvaliť na Moskvu sankcie, k čomu prispieva tiež srbská verejná mienka, ktorá sa ohľadom vojny na Ukrajine z veľkej časti priklonila na stranu Moskvy.
Ku Krymskej platforme sa doteraz pripojilo 67 krajín a organizácií, vrátane Spojených štátov, Británie, Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Na prvý parlamentný summit platformy v Záhrebe v októbri minulého roka Srbsko žiadneho zástupcu nevyslalo, pripomenula RFE/RL.
Ukrajina neuznáva Kosovo, ktoré v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska. Belehrad zase neuznáva ruskú anexiu Krymu a častí Ukrajiny, ktoré okupuje.
Srbsko je naďalej úplne závislé od dodávok zemného plynu z Ruska a udržiava s Moskvou obchodné a vojenské vzťahy. Belehrad sa zároveň usiluje o vstup do Európskej únie a diverzifikáciu svojich energetických dodávok.
V apríli uniknuté dokumenty Pentagonu ukázali, že Srbsko súhlasilo s dodávkami zbraní a munície na Ukrajinu či ich Kyjevu cez sprostredkovateľov samo posielalo. Vučič tvrdí, že Srbsko nikdy nepredalo zbrane či muníciu žiadnej z bojujúcich strán. Pripustil však, že srbské zbrane sa mohli dostať na bojisko cez tretie krajiny.