Parlamentné a prezidentské voľby budú v juhoafrickom Zimbabwe trvať o deň dlhšie. Pôvodne pri tom mali volebné miestnosti zatvoriť o 19-tej. Rozhodli o tom úrady kvôli meškaniu, s ktorým otvorili niektoré hlasovacie miesta, píše agentúra AFP. Problémy sa prejavili predovšetkým v hlavnom meste Harare, kde je silná opozícia.
V niektorej volebnej miestnosti sa začalo hlasovať až večer, keď mali zatvárať. Z iných častí krajiny takmer žiadne meškania hlásené neboli.
Logistické problémy
V hlavnom meste Harare sa otvorilo včas len 18 zo 77 volebných miestností. Podľa úradov sa tak stalo pre logistické problémy, napríklad s dodávkami volebných lístkov. Odporcovia vlády však úrady podozrievajú, že chcú voličov v bašte opozície odradiť od hlasovania. Podľa stanice BBC niektorí voliči odmietali opustiť svoje miesto pred zatvorenými volebnými miestnosťami. Iní naopak odchádzali znechutení s neobstaranou.
Prezident Emmerson Mnangagwa dnes večer vydal rozhodnutie, že voľby budú pokračovať aj vo štvrtok. Výsledky hlasovania by podľa AFP mali byť známe do piatich dní. Ak žiadny z prezidentských kandidátov nedostane väčšinu hlasov, tak sa v októbri uskutoční druhé kolo.
Podľa agentúry Reuters dnes občania africkej krajiny stáli fronty pred volebnými miestnosťami s nádejou na ukončenie neutíchajúceho ekonomického chaosu. Analytici sú podľa Reuters ale skeptickí ohľadom toho, že vládny Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front umožní hodnoverné voľby alebo akékoľvek povolenie ťažšie moci.
Čakajú zmenu
Prezident Mnangagwa, nástupca dlhoročného prezidenta Roberta Mugabeho, sa usiluje o znovuzvolenie. Jeho prvé funkčné obdobie však bolo poznačené pádivou infláciou, nedostatkom obeživa a vysokou nezamestnanosťou, takže mnohí občania boli závislí od dolárov zasielaných príbuznými zo zahraničia.
"Očakávam zmenu. Súdime sa a máme hlad," povedala podľa Reuters 67-ročná Mabel Fambiová, ktorá sa stará o päť vnúčat, pretože ich rodičia nedokážu nájsť prácu. Na možnosť odovzdať svoj hlas čakala v obvode Kuwadzana v hlavnom meste Harare.
V stávke sú šance Zimbabwe na vyriešenie dlhovej krízy a prístup k pôžičkám od Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu. Zahraniční veritelia uviedli, že slobodné a spravodlivé voľby sú podmienkou pre akékoľvek zmysluplné rokovania.
V krajine so zhruba 15 miliónmi obyvateľov má volebné právo približne 6,6 milióna ľudí.
Osemdesiatjedenročný Mnangagwa sa ujal prezidentskej funkcie, keď bol Mugabe v roku 2017 zvrhnutý pri vojenskom puči. Najvážnejším z jeho desiatich protikandidátov je rovnako ako v roku 2018 45-ročný právnik a pastor Nelson Chamisa z Občianskej koalície za zmenu.
Jeho meno dnes skandovali jeho priaznivci, keď politik prišiel hlasovať v okrsku Kuwadzana. Chamisa predpovedal, že zvíťazí, ale upozornil, že vládna strana a volebné komisie mu budú chcieť víťazstvo uprieť.
"Čakám na tento deň od roku 2018. Chceme zmenu. Chceme mladšieho prezidenta," povedal jeden z miestnych voličov Jonathan Darare.