Vo väznici v Atlante sa dnes prihlásili poslední z 18 ľudí obvinených po boku exprezidenta Donalda Trumpa zo sprisahania s cieľom zvrátiť posledné prezidentské voľby v americkom štáte Georgia. Informovali o tom americké médiá krátko pred uplynutím lehoty stanovenej prokuratúrou pre dobrovoľné vydanie so úradom. Komplikované súdne konanie je len na svojom začiatku, pripomína denník The New York Times.
Obvinení v posledných dňoch absolvovali vo väznici okresu Fulton proces, pri ktorom boli vytvorené odtlačky prstov, policajné fotografie a ďalšie záznamy. Trump tak urobil vo štvrtok večer a bol rýchlo prepustený na kauciu vo výške 200-tisíc dolárov.
Obvinení zo sprisahania
Po Trumpovej návšteve v Atlante zostávalo ešte sedem nenahlásených obvinených, pričom na to mali čas do dnešného poludnia miestneho času (18:00 nášho času). Ráno prišla správa, že úradom sa vzdalo ďalších päť vrátane niekdajšieho činiteľa ministerstva spravodlivosti Jeffreyho Clarka, ktorý sa predtým snažil procedúru zdržať.
Ako posledná sa podľa médií dostavili Trevian Kuttiová, čo je niekdajšia agentka rappera Kanyeho Westa, a farár zo štátu Illinois Stephen Lee.
Obaja boli podľa prokuratúry zapojení do nátlaku na dvojicu volebných pracovníčok z Georgie, ktorých Trumpov tábor nepravdivo obvinil zo zmanipulovania hlasovania. Úlohu v tomto aspekte sprisahania prokuratúra pripisuje aj Harrisonovi Floydovi, ktorý sa podľa agentúry AP nedohodol vopred na kaucii a po štvrtkovom príchode do väznice zostával vo väzbe.
Veľká porota pred dvoma týždňami schválila súbor obvinení, podľa ktorého sa 19 aktérov kauzy po posledných prezidentských voľbách zločinne spolčilo v snahe zvrátiť výsledok v kľúčovom štáte a udržať porazeného Trumpa pri moci.
Falošný certifikát
Exprezident a ďalší v nasledujúcich týždňoch okrem iného tlačili na štátnych činiteľov so svojimi nepodloženými tvrdeniami o podvodoch s hlasmi a spísali falošný "certifikát" voliteľov v rozpore s oficiálnym výsledkom. Všetci čelia obvineniu z porušenia štátneho zákona o vydieračských organizáciách, za čo im hrozí aj niekoľkoročné väzenie.
Aj vzhľadom na počet obvinených stojí pred všetkými zúčastnenými dlhý proces, ako opisuje NYT. Trump a ďalší sa zatiaľ nevyjadrili k otázke svojej viny, pričom okresná prokurátorka Fani Willisová navrhla, aby sa rokovania v tejto veci uskutočnili 5. septembra. Potom by nasledovala fáza určená pre žiadosti obvinených ohľadom vývoja súdneho procesu.
Traja obvinení vrátane niekdajšieho šéfa Bieleho domu Marka Meadowsa už súd požiadali, aby sa prípad presunul na federálny súd. Môžu sa objaviť aj ďalšie spory, napríklad ohľadom prípustných dôkazov či oddelenia prípadov niektorých obvinených. Willisová dala najavo, že chce jeden proces so všetkými obvinenými. "Všetky tieto žiadosti si žiadajú čas na prerokovanie," píše NYT. Taktiež poznamenáva, že ďalšie neznáme sú potenciálne rozhodnutia niektorých obvinených priznať vinu alebo dokonca spolupracovať s obžalobou.
Pôjde tak zrejme o najkomplikovanejšiu súdnu kauzu exprezidenta Trumpa, ktorý bol tento rok obžalovaný v ďalších troch prípadoch, zatiaľ čo smeruje k zisku nominácie Republikánskej strany do nadchádzajúcej prezidentskej voľby. Obvinenia z falšovania finančných záznamov vznesené štátom New York, ako aj federálne obžaloby ohľadom manipulácie s utajovanými dokumentmi a snahy zvrátiť prezidentské voľby odmieta a všetko vykresľuje ako politickú perzekúciu.