Vojenská junta, ktorá od júlového prevratu vládne v Nigeri, povolila ozbrojeným silám susedného Mali a Burkiny Faso zasiahnuť na nigérijskom území v prípade útoku. Napísala to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie trojice afrických štátov.
Vojenskou intervenciou Nigeru hrozí Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov, ak sa 25-miliónová krajina nevráti k demokracii a dodržiavaniu ústavy. Junta dnes z Nigeru vypovedala nemeckého a francúzskeho veľvyslanca, a to len deň po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron vojenskú vládu znovu kritizoval.
Vojenská junta na konci júla zvrhla demokraticky zvoleného prezidenta Nigérie Mohameda Bazouma. ECOWAS preto vedenie nigérijskej armády dal ultimátum, aby umožnilo návrat Bazouma do funkcie, čo sa ale nestalo. Spoločenstvo štátov potom pred týždňom oznámilo, že už rozhodlo o "dni D" vojenskej intervencie do Nigeru s cieľom obnoviť demokraciu v krajine, ak zlyhá diplomatické úsilie.
Vojenskú intervenciu ECOWAS však nepodporujú všetky krajiny tohto združenia. Mali a Burkina Faso, ktoré majú teraz rovnako ako Niger pozastavené členstvo v ECOWAS kvôli tomu, že sa tam tiež moci chopili vojenské junty, uviedli, že by intervenciu v Nigeri považovali za "vyhlásenie vojny" aj proti nim. Trojica krajín teraz spoločne koordinuje stratégiu pre tento prípad.
Vojenský prevrat v Nigeri silno znepokojil západné mocnosti aj demokratické africké štáty. Obávajú sa, že by mohol viesť k ďalšiemu posilneniu džihádistických skupín v oblasti Sahelu a súčasne poslúžiť k rozšíreniu vplyvu Ruska v tomto regióne.
Macron vo štvrtok vyzval, aby vojenskí vládcovia okamžite prepustili zadržiavaného prezidenta Bazouma. Tí dnes oznámili, že vypovedajú francúzskeho veľvyslanca; Sylvain Itte musí krajinu opustiť do 48 hodín, informovala agentúra AFP. Ministerstvo zahraničných vecí v Niamey okrem iného uviedlo, že Itte sa odmietal stretnúť s terajším nigérijským šéfom diplomacie.
Rovnaké rozhodnutie dnes vojenské vedenie urobilo aj voči nemeckému a nigérijskému veľvyslancovi, ktorí tiež dostali 48 hodín na to, aby krajinu opustili.
Niger je bývalá francúzska kolónia, ktorá bola doteraz považovaná za posledného spoľahlivého partnera Západu v boji proti džihádistom v oblasti. Na výcviku tamojších vládnych jednotiek sa podieľali napríklad USA či Francúzsko, ktoré tam stále majú svojich vojakov.