Už 11 obetí na životoch si vyžiadala nákaza baktérií legionella v Poľsku, uviedol portál Onet s odvolaním sa na dnešné oznámenie hygienikov. Tí tiež uviedli, že baktéria sa našla v štyroch z ôsmich doteraz preskúmaných vzoriek vody z vodovodov v doterajšom ohnisku nákazy, meste Rzeszów na juhovýchode krajiny.
Nákaza sa objavila v ďalších regiónoch - v susednom Malopoľsku a Lublinskom vojvodstve a tiež vo Veľkopoľsku na opačnom konci krajiny.
Prvé prípady na západe krajiny
Úmrtie približne 90-ročnej pacientky dnes ráno oznámil hovorca rzeszówskej nemocnice špecializovanej na pľúcne choroby, kde žena, miestna obyvateľka, bola hospitalizovaná pred niekoľkými dňami. Súčasne o prvých prípadoch nákazy v regióne Veľkopoľsko na západe krajiny informovala nemocnica v meste Ostrov Wielkopolski. Ide o manželský pár vo veku 53 a 54 rokov.
"Do nemocnice boli prijatí pred niekoľkými dňami s vysokou horúčkou, bolesťami svalov a hlavy," uviedol doktor Adam Stangret a dodal, že v moči pacientov bola zistená prítomnosť baktérie legionela.
Po liečbe sa stav pacientov rýchlo zlepšil, dnes ich čaká kontrolné vyšetrenie a pravdepodobne budú čoskoro prepustení domov. Pacienti v poslednom čase nenavštívili podkarpatský región, ktorého centrom je Rzeszów.
Pracovníci vodárenského podniku v tomto meste počas víkendu vodovod preventívne dezinfikovali dvadsaťnásobne väčšou dávkou chlóru, ako sa pridáva zvyčajne, a následne prepláchli, aby sa parametre vrátili do normálneho stavu, dodala stanica.
Šírenie nákazy vyšetruje aj kontrarozviedka
Prvú správu o nákaze legionelóza dostali miestni hygienici 17. augusta. Nákaza sa podľa údajov z nedele doteraz potvrdila u 144 osôb, z ktorých 96 žije priamo v meste.
Prípad nákazy v Malopoľsku bol hlásený ešte počas nedele. Podľa televízie ide o pacientku z domova pre seniorov. Podľa Onetu bol s nákazou hospitalizovaný v nemocnici v Lubline pacient, ktorý predtým pobýval v podkarpatskom regióne.
Šírenie nákazy začala vyšetrovať aj kontrarozviedka ABW, ktorá preverila, či nejde o úmyselný zásah do vodovodného systému. Rzeszów je kľúčovým tranzitným uzlom pre medzinárodnú vojenskú pomoc Ukrajine, čeliacej ruskej agresii. Podľa stanice Rádio RMF príslušníci ABW doteraz nenašli nič, čo by nasvedčovalo sabotáži.