Austrálski lekári vyoperovali živú hlístu dlhú osem centimetrov z mozgu ženy, ktorá trpela depresiami a zábudlivosťou. Po konzultácii s odborníkmi zistili, že sa ide o druh Ophidascaris robertsi a tento parazit obvykle napáda pytónov. Výskyt u človeka bol zistený prvýkrát na svete, informoval spravodajský portál The Guardian.
Pacientkou bola 64-ročná žena z Nového Južného Walesu, ktorá bola prvýkrát hospitalizovaná na začiatku roka 2021 po tom, čo ju tri týždne trápili bolesti brucha a hnačka. Po týchto symptómoch sa pridal suchý kašeľ, horúčka a nočné potenie a do roku 2022 pribudla aj zábudlivosť a depresia.
Vtedy ju lekári z miestnej nemocnice poslali do Canberry, kde magnetická rezonancia mozgu zistila anomáliu vyžadujúcu chirurgický zákrok. Neurochirurgovia však rozhodne nečakali, že onou abnormalitou bude ešte stále sa krútiaci červ.
Pacientka žije v oblasti blízko jazera, ktorú obývajú pytóny kobercové. Napriek tomu, že s hadmi nikdy neprišla priamo do styku, často chodila k jazeru zbierať rastliny na varenie vrátane štvorbôčika rozložitého, ktorý sa používa ako náhrada špenátu.
Lekári a vedci usudzujú, že sa larva parazita mohla dostať v truse pytóna na rastliny, a do tela pacientky tak prenikla priamo po kontakte s rastlinami, alebo po ich požití.