Pápež František a mongolský prezident Ukhnaagiin Khürelsükh počas stretnutia v Ulánbátare. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Svetské vlády a inštitúcie nemajú dôvod obávať sa katolíckej cirkvi, vyhlásil pápež

02.09.2023, 16:49
Autor:
TASRTASR

Vzťahy medzi Čínou a Vatikánom, ktoré neudržiavajú diplomatické vzťahy, zostávajú napäté aj napriek bilaterálnej dohode o vymenúvaní biskupov.

Pápež František v sobotu počas svojej návštevy v Mongolsku ubezpečil vlády sveta, že sa nemusia obávať katolíckej cirkvi, pretože tá nemá žiadne politické ciele. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej šlo zo strany pápeža o odkaz susednej Číne.

Prejav

V prvý oficiálny deň svojej apoštolskej cesty v Mongolsku pápež v Katedrále svätých Petra a Pavla v hlavnom meste Ulanbátar predniesol prejav adresovaný biskupom, kňazom, misionárom a pastoračným pracovníkom, v ktorom pripomenul, že "Ježiš svojim apoštolom nezveril politický mandát", ale požiadal ich, aby prostredníctvom viery zmierňovali utrpenie ľudstva.

"Z tohto dôvodu sa svetské vlády a inštitúcie nemusia obávať evanjelizačného diela cirkvi, pretože nemá politické ciele," uviedol pápež.

Agentúra Reuters doplnila, že Peking uskutočňuje politiku "sinizácie" náboženstva s cieľom odvrátiť zahraničné vplyvy a posilniť vernosť komunistickej strane.

image

Pápež v Mongolsku upozornil na korupciu aj ochranu životného prostredia

Vzťahy medzi Čínou a Vatikánom, ktoré neudržiavajú diplomatické vzťahy, zostávajú napäté aj napriek bilaterálnej dohode o vymenúvaní biskupov. Táto dohoda bola dosiahnutá v roku 2018, ale podľa Svätej stolice ju čínske úrady pravidelne porušujú.

1450 katolíkov

V Mongolsku, prevažne budhistickej krajine s viac ako 3,3 milióna obyvateľmi, žije komunita katolíkov pozostávajúca z približne 1450 ľudí. Miestni duchovní udržiavajú dobré vzťahy s úradmi, ktoré uznávajú prínos katolíckej komunity v oblasti zdravotníctva a sociálnej pomoci.

Hoci pápež počas svojej návštevy vyzdvihol Mongolsko za jeho náboženskú toleranciu a pacifistickú zahraničnú politiku, dôrazne varoval pred korupciou, ktorá je v tejto krajine veľkým problémom.

Pápež v tejto súvislosti vyhlásil, že korupcia je "plodom utilitárnej a bezohľadnej mentality, ktorá ochudobnila celé krajiny". Opäť zdôraznil prínos náboženstiev, ktoré môžu predstavovať ochranu pred korupciou - hrozbou pre "rozvoj každého ľudského spoločenstva".

Reuters doplnil, že Mongolsko bolo v posledných rokoch poznačené korupciou, pričom škandály s ňou spojené viedli vlani v tejto krajine k rozsiahlym pouličným protestom.

01 - Modified: 2023-09-23 20:08:30 - Feat.: - Title: Pápež celebroval omšu na futbalovom štadióne v Marseille, prišlo vyše 60-tisíc ľudí 02 - Modified: 2023-09-23 12:47:01 - Feat.: - Title: Pápež vyzval na európsku zodpovednosť voči migrantom. Utečenci nie sú inváziou, vyhlásil 03 - Modified: 2023-09-22 15:01:06 - Feat.: - Title: Pápež František pricestoval do Marseille na dvojdňovú návštevu 04 - Modified: 2023-09-18 18:16:16 - Feat.: - Title: Pápež prijal nového ruského veľvyslanca, hovorili o mieri na Ukrajine 05 - Modified: 2023-09-17 19:10:19 - Feat.: - Title: Kritika kapitalizmu od pápeža Františka. Zisk nemôže byť na úkor pracovných podmienok
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 22:09