Pápež František v sobotu počas svojej návštevy v Mongolsku ubezpečil vlády sveta, že sa nemusia obávať katolíckej cirkvi, pretože tá nemá žiadne politické ciele. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej šlo zo strany pápeža o odkaz susednej Číne.
Prejav
V prvý oficiálny deň svojej apoštolskej cesty v Mongolsku pápež v Katedrále svätých Petra a Pavla v hlavnom meste Ulanbátar predniesol prejav adresovaný biskupom, kňazom, misionárom a pastoračným pracovníkom, v ktorom pripomenul, že "Ježiš svojim apoštolom nezveril politický mandát", ale požiadal ich, aby prostredníctvom viery zmierňovali utrpenie ľudstva.
"Z tohto dôvodu sa svetské vlády a inštitúcie nemusia obávať evanjelizačného diela cirkvi, pretože nemá politické ciele," uviedol pápež.
Agentúra Reuters doplnila, že Peking uskutočňuje politiku "sinizácie" náboženstva s cieľom odvrátiť zahraničné vplyvy a posilniť vernosť komunistickej strane.
Vzťahy medzi Čínou a Vatikánom, ktoré neudržiavajú diplomatické vzťahy, zostávajú napäté aj napriek bilaterálnej dohode o vymenúvaní biskupov. Táto dohoda bola dosiahnutá v roku 2018, ale podľa Svätej stolice ju čínske úrady pravidelne porušujú.
1450 katolíkov
V Mongolsku, prevažne budhistickej krajine s viac ako 3,3 milióna obyvateľmi, žije komunita katolíkov pozostávajúca z približne 1450 ľudí. Miestni duchovní udržiavajú dobré vzťahy s úradmi, ktoré uznávajú prínos katolíckej komunity v oblasti zdravotníctva a sociálnej pomoci.
Hoci pápež počas svojej návštevy vyzdvihol Mongolsko za jeho náboženskú toleranciu a pacifistickú zahraničnú politiku, dôrazne varoval pred korupciou, ktorá je v tejto krajine veľkým problémom.
Pápež v tejto súvislosti vyhlásil, že korupcia je "plodom utilitárnej a bezohľadnej mentality, ktorá ochudobnila celé krajiny". Opäť zdôraznil prínos náboženstiev, ktoré môžu predstavovať ochranu pred korupciou - hrozbou pre "rozvoj každého ľudského spoločenstva".
Reuters doplnil, že Mongolsko bolo v posledných rokoch poznačené korupciou, pričom škandály s ňou spojené viedli vlani v tejto krajine k rozsiahlym pouličným protestom.