Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken oznámil v stredu počas návštevy Kyjeva nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote prevyšujúcej jednu miliardu dolárov. Informuje o tom agentúra AFP.
"Spojené štáty sú odhodlané poskytnúť Ukrajine prostriedky, aby si mohla sama písať svoju budúcnosť (...). Dnes oznamujeme viac ako miliardu dolárov novej pomoci," povedal podľa agentúry AFP Blinken.
Dodal, že táto pomoc umožní súčasnej ukrajinskej protiofenzíve nabrať na sile. "Postup súčasnej protiofenzívy sa v posledných týždňoch zrýchlil a táto nová pomoc jej pomôže dodať nový impulz," dodal.
Súčasťou balíka je podľa amerického diplomata vojenská a civilno-bezpečnostná pomoc v hodnote 665 miliónov dolárov. Ďalšie milióny dolárov vyčlenila americká vláda na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany či pomoc s odmínovaním, uviedla agentúra Reuters.
Blinken podľa Reuters ďalej uviedol, že s prezidentom Zelenským hovoril o "dlhodobo udržateľných bezpečnostných opatreniach" a vypočul si od neho jeho hodnotenie ukrajinskej protiofenzívy.
Ministerstvo obrany vo Washingtone dnes súbežne s návštevou Blinkena v Kyjeve oznámilo nový balík vojenskej pomoci v hodnote 175 miliónov dolárov. Ukrajina dostane okrem iného vybavenie pre protivzdušnú obranu, muníciu do raketometov HIMARS či delostrelecké granáty. Spojené štáty poskytnú Kyjevu prvýkrát tiež tankovú muníciu s ochudobneným uránom.
Urán je približne 1,7-násobne hustejší než olovo, vďaka čomu munícia s jeho obsahom dokáže preraziť aj pancier. Používanie munície s ochudobneným uránom však sprevádzajú kontroverzie, keďže sa mu pripisujú zdravotné problémy, ako napríklad zvýšený výskyt rakoviny či rôzne deformácie u novorodencov.
AFP však dodáva, že príčinná súvislosť medzi týmito ochoreniami a používaním ochudobneného uránu nie je dostatočne preukázaná.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Spojené štáty vynaložili na pomoc Ukrajine už vyše 43,2 miliardy dolárov vrátane novoohláseného balíka.