Najvyšší správny súd vo Francúzsku vo štvrtok rozhodol, že zákaz nosenia tradičného celotelového odevu moslimských žien zvaného abája v školách neodporuje zákonu. Informujeme o tom podľa správy agentúry AFP.
Štátna rada tak zamietla sťažnosti združenia moslimov vo Francúzsku, ktoré tvrdilo, že takýto zákaz je diskriminačný a mohol by podnecovať nenávisť.
Náboženské symboly
Minister školstva Gabriel Attal oznámil zavedenie zákazu v školách koncom augusta, pričom ho zdôvodnil cieľom zabezpečiť dodržiavanie zákona o nosení náboženských symbolov v školách z roku 2004. Vo Francúzsku je v súlade s týmto zákonom zakázané nosiť v školách moslimské šatky, kresťanské kríže i židovské jarmulky.
Združenie zastupujúce moslimov vo Francúzsku následne podalo na Štátnu radu návrh na vydanie súdneho opatrenia proti zákazu abáje, ako aj ekvivalentu tohto odevu pre mužov v podobe dlhej tuniky zvanej kamís.
Štátna rada, ktorá je najvyšším správnym súdom vo Francúzsku, sťažnosť združenia skúmala dva dni a následne ju zamietla. Svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že francúzske zákony nepovoľujú v školách nosenie symbolov, ktorými sa viditeľne prejavuje náboženská príslušnosť, pričom k nim zaradila aj nosenie abáje.
Kritika ľavice
Zákaz nosenia abáje v školách jednoznačne uvítali francúzske pravicové strany, ale ľavica ho kritizuje ako narušenie občianskych slobôd. Zákaz obhajoval v pondelok aj prezident Emmanuel Macron, keď povedal, že vo Francúzsku existuje "menšina", ktorá si náboženstvo uzurpuje a spochybňuje republiku a sekularizmus".
To podľa neho vedie k tým "najhorším dôsledkom", akým bola aj vražda učiteľa Samuela Patyho spred troch rokov. Paty bol zavraždený moslimským radikálom po tom, ako na hodine občianskej výchovy ukazoval študentom časopisové karikatúry Mohameda.
Minister školstva Attal v utorok informoval, že predmetný zákaz porušilo v pondelok, teda prvý školský deň, dovedna 298 školáčok. Attal spresnil, že po vysvetľovaní, diskusii a osvete sa drvivá väčšina z nich rozhodla nové pravidlo rešpektovať. Abáju si však napriek týmto vysvetleniam odmietlo vyzliecť 67 žiačok, ktoré následne zo školy poslali domov.