Ukrajinská kapacita pre vývoz obilia od júla v dôsledku ruských útokov klesla zhruba o tretinu. Uviedla to britská vláda vo svojej tlačovej správe. Ruské útoky na prístavné zariadenia, sklady a ďalšiu infraštruktúru podľa nej zničili toľko obilia, koľko by po jeden rok uživilo viac ako milión ľudí.
Rusko v júli odstúpilo od obilnej dohody, ktorá po Čiernom mori umožňovala bezpečnú plavbu lodiam naloženým ukrajinským obilím. Obilná dohoda bola dojednaná vlani v lete za sprostredkovania Turecka a OSN. Rusko svoj krok zdôvodnilo tým, že neboli dodržiavané ustanovenia týkajúce sa vývozu ruských potravín a hnojív.
"(Ruský prezident Vladimir) Putin v júli opäť preukázal ľahostajnosť k ľudským následkom svojich činov, keď odstúpil od čiernomorskej obilnej iniciatívy," uviedla britská vláda. "Rodiny na Ukrajine a po celom svete naďalej trpia, čo je priamy dôsledok Putinovej brutálnej invázie na Ukrajinu," píše sa tiež v tlačovej správe.
Globálni lídri podľa Londýna musia dať jasne najavo, že Putinovo odstúpenie od obilnej dohody zvyšuje globálnu izoláciu Ruska, a podniknúť kroky na ochranu ľudí, ktorých životy Putinova nezákonná vojna ničí.
Britská vláda v tlačovej správe tiež upozornila, že Ukrajina bola pred vojnou svetovou päťkou vo vývoze pšenice, štvorkou vo vývoze kukurice a trojkou vo vývoze repky.