Na území Rumunska sa dnes našli kusy dronu podobného tým, ktoré používaná ruská armáda, uviedol podľa agentúry Reuters rezort obrany v Bukurešti. Prezident Klaus Iohannis o tom informoval šéfa NATO Jensa Stoltenberga.
Úlomky zrejme ruského bezpilotného lietadla dopadli na rumunské územie už po ruskom útoku na ukrajinské ciele na Dunaji zo začiatku tohto týždňa.
Podľa Iohannisa nálezy naznačujú, že došlo k "absolútne neprijateľnému narušeniu suverénneho vzdušného priestoru Rumunska, člena NATO, ktoré znamenalo skutočné riziko pre bezpečnosť rumunských občanov v danej oblasti".
Prezident tiež uviedol, že ho generálny tajomník NATO znovu ubezpečil, že aliancia je s Rumunskom úplne solidárna. Iohannis dôrazne odsúdil ruské dronové útoky na ukrajinské prístavy na Dunaji.
Agentúra AP píše, že nie je jasné, či rumunské úrady zistili, kedy a odkiaľ bol dron, z ktorého úlomky pochádzajú, vyslaný. Podľa ministerstva obrany boli asi 2,5 kilometra na juhovýchod od dediny Plauru, ktorá leží na brehu Dunaja oproti ukrajinskému prístavu Izmajil.
Stoltenberg na sociálnej sieti X, niekdajšom Twitteri, napísal, že "nič nesvedčí o zámere" zaútočiť na členskú krajinu NATO, nálezy v Rumunsku ale označil za "destabilizujúce". "Vítam rozhodnutie Spojených štátov nasadiť viac (lietadiel) F-16 pre ostrahu vzdušného priestoru NATO," uviedol generálny tajomník aliancie.
Rusko sa na ukrajinskú infraštruktúru na vývoz poľnohospodárskych komodít zameriava po tom, ako v júli odstúpilo od dohôd, ktoré po Čiernom mori umožňovali bezpečnú plavbu loďou naložených ukrajinským obilím. Podľa údajov britskej vlády odvtedy ukrajinská kapacita na vývoz obilia klesla zhruba o tretinu.