Irán a Spojené štáty si čoskoro vymenia väzňov a Teherán je ohľadom toho optimistický. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol hovorca iránskej diplomacie Náser Kanání. Doplnil, že v najbližších dňoch budú odblokované zmrazené aktíva Teheránu v Južnej Kórei v hodnote šesť miliárd dolárov. Záležitosti však spolu podľa Kanáního nesúvisia.
Nie je jasné, koľko ľudí s americkým občianstvom je v iránskych väzniciach. Teherán dvojité občianstvo neuznáva. Dlhodobo však zo zahraničia čelí kritike, že používa väznených ľudí s cudzím pasom ako nástroj nátlaku na zahraničné vlády.
Výmenu väzňov USA a Irán vykonali od islamskej revolúcie v roku 1979 niekoľkokrát. Posledná väčšia výmena je z roku 2016. Jednému Američanovi Teherán umožnil opustiť krajinu v minulom roku. Tento rok 10. augusta Irán prepustil štyroch amerických občanov z teheránskej väznice Evín do domáceho väzenia, kde sa pripojili k piatemu, ktorý už v domácom väzení bol. Neskôr v ten istý deň americký minister zahraničia Antony Blinken tento krok označil za prvý na ceste k návratu Američanov domov.
Iránske financie v zahraničí sú zmrazené kvôli americkým sankciám obnoveným po odstúpení USA od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe v roku 2018. Päť veľmocí s Iránom v roku 2015 podpísalo dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií. Po odstúpení USA a obnove sankcií Irán dohodu prestal dodržiavať. Rokovania o obnovení dohody zatiaľ neboli úspešné.
Minulý týždeň nemenované zdroje agentúre Reuters povedali, že už tento týždeň by zablokované iránske aktíva mohli byť prevedené do katarských bánk, čo spustí starostlivo naplánovaný návrat piatich Američanov s iránskym občianstvom do USA, zatiaľ čo výmenou sa do vlasti vráti zhruba rovnaký počet Iráncov väznených v Spojených štátoch.