Záchranári v Maroku zvádzajú boj s časom a viac ako 48 hodín po tom, čo krajinu zasiahlo najtragickejšie zemetrasenie za posledných najmenej 60 rokov, sa v sutinách domov snažia nájsť preživších. Nešťastie si podľa aktuálnej bilancie vyžiadalo takmer 2500 ľudských životov a zrovnalo sa so zemou celej dediny v pohorí Veľký Atlas. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Tisíce obetí
Záchranné tímy zo Španielska, Británie a Kataru sa pripojili k pátraniu po ľuďoch, ktorí ešte mohli v troskách prežiť. Zemetrasenie udrelo v piatok neskoro večer a s intenzitou 6,8 stupňa bolo najsilnejšie najmenej od roku 1900. Epicentrum sa nachádzalo 72 kilometrov juhozápadne od historického mesta Marrákeš. Aktuálna bilancia obetí podľa ministerstva vnútra vzrástla na 2497 mŕtvych a 2467 zranených.
Keďže sa oblasť zemetrasenia nachádza z veľkej časti v zle prístupných oblastiach, rozsah škôd a počty obetí zrejme budú ešte stúpať. Úrady zatiaľ nevydali ani odhady počtu nezvestných. Cesty a cesty do najviac zasiahnutých miest často blokujú balvany uvoľnené zemetrasením.
Mnohí z tých, ktorí otrasy prežili, strávili už tretiu noc pod šírym nebom. Ľudia opisujú zúfalé scény, kedy sa snažia z trosiek svojich bývalých domovov vyhrabať holými rukami svoje osobné veci a mŕtvych príbuzných.
Pomoc z Únie
Postupne tiež vychádzajú najavo škody, ktoré zemetrasenie napáchalo na kultúrnom dedičstve. Boli poničené budovy v starom meste v Marrákeši, ktoré je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Zemetrasenie tiež citeľne poškodilo vzácnu historickú mešitu Tin Mal z 12. storočia, ktorá leží v odľahlej horskej oblasti bližšie epicentru.
V spojitosti so situáciou v Maroku už Európska komisia skontaktovala členské štáty Európskej únie ohľadom možnej mobilizácie zásahových tímov, ak by o to požiadali úrady tejto severoafrickej krajiny. Už od soboty slúži záchranárom v Maroku aj satelitný systém Európskej únie Copernicus.
Silné zemetrasenie magnitúdou 6,8 zasiahlo oblasť juhozápadne od Marrákeša. Počet obetí stúpol v pondelok na najmenej 2497 mŕtvych a 2476 zranených. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie v Maroku za ostatných vyše 100 rokov.
Rabat v nedeľu akceptoval ponuku Španielska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátov na pomoc s dôsledkami ničivého zemetrasenia. V prípade potreby však využije aj asistenciu iných krajín.
Španielsko poslalo do Maroka 86 záchranárov a osem pátracích psov. Pomoc ponúkla aj francúzska vláda, ktorá zároveň uvoľnila päť miliónov eur pre neziskové organizácie už pôsobiace v Maroku.
Ľudia, ktorým sa podarilo z rútiacich sa domov utiecť a teraz nemajú kde spať, kritizujú vládu, že spočiatku na katastrofu reagovala pomaly. Maroko nasadilo do boja s následkami zemetrasenia armádu a vláda hovorí, že posilňuje pátracie a záchranné tímy, zabezpečuje dodávky pitnej vody a distribuuje potraviny, stany a deky.