Poslanci Európskeho parlamentu v utorok podporili posilnenie európskeho obranného priemyslu prostredníctvom zákona o spoločnom obstarávaní. Informuje o tom spravodajca TASR s odvolaním sa na tlačovú správu europarlamentu.
Nariadením, na ktorom sa Europarlament dohodol s členskými krajinami, sa vytvára krátkodobý nástroj na posilnenie európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania, platný do 31. decembra 2025. Členským štátom pomôže naplniť ich najnaliehavejšie a najkritickejšie potreby v oblasti obrany, a to na báze dobrovoľnosti a spolupráce.
Spoločné nákupy
Za uvedený právny predpis zahlasovalo 530 poslancov, 66 hlasovalo proti a 32 sa hlasovania zdržalo.
Nový nástroj sa bude financovať z rozpočtu vo výške 300 miliónov eur. Spoločné nákupy budú musieť zahŕňať najmenej tri členské štáty a mali by byť otvorené účasti členom Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú tiež členmi Európskeho hospodárskeho priestoru.
Dodávatelia a subdodávatelia musia mať sídlo v Európskej únii alebo v pridruženej krajine a nesmú podliehať kontrole nepridruženej tretej krajiny alebo subjektu. Náklady na komponenty s pôvodom v Európskej únii alebo pridružených krajinách nesmú byť nižšie ako 65 percent odhadovanej hodnoty konečného výrobku.
Príspevok
Finančný príspevok Európskej únie na každé opatrenie bude štandardne obmedzený na 15 percent odhadovanej hodnoty spoločnej verejnej zákazky na konzorcium, v stanovených výnimočných prípadoch môže stúpnuť až na 20 percent.
Schválené nariadenie musia ešte formálne schváliť ministri členských krajín (Rada Európskej únie).
Europarlament pripomenul, že ruská agresia voči Ukrajine zdôraznila potrebu prispôsobiť európsku obrannú priemyselnú a technologickú základňu štrukturálnym zmenám, ktoré zahŕňajú aj posilnenie spolupráce členskými štátmi pri verejnom obstarávaní v oblasti obrany.