Možno užšia spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom, ktorá by vzišla z rokovaní lídra KĽDR Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina, vyvoláva v Spojených štátoch obavy.
Uviedol to dnes bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby. Dodal však, že nechce špekulovať o záveroch rokovaní, a teda ani o potenciálnych dodávkach severokórejských zbraní do Ruska výmenou za vesmírne technológie, o ktorých v posledných dňoch písali západné médiá.
"Musíme jednoducho vidieť, čo z tohto stretnutia naozaj vzíde. Rovnako ako máme obavy z obrannej spolupráce medzi Ruskom a Iránom, máme obavy z možnej vznikajúcej spolupráce medzi KĽDR a Ruskom. Bavíme sa o dvoch krajinách, ktoré nemajú veľa dôvery medzinárodného spoločenstva, ale ani v sebe navzájom, "poznamenal Kirby.
Západné médiá v súvislosti s rokovaním Putina a Kima píšu o pomerne vyrovnaných silách oboch lídrov, pretože obe krajiny sú čoraz izolovanejšie v rámci medzinárodného spoločenstva a obe si teraz majú navzájom čo ponúknuť.
Hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller podľa agentúry Reuters povedal, že dodávky vojenského materiálu z KĽDR do Ruska, ktoré by ho použilo v bojoch na Ukrajine, by boli porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.
Putin dnes Kima prijal na kozmodróme Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe. Putin hneď úvodom rokovania povedal, že Rusko pomôže KĽDR v oblasti vesmírnych družíc. Severná Kórea sa v posledných mesiacoch dvakrát neúspešne pokúsila o vyslanie špionážnych satelitov na obežnú dráhu, čo pobúrilo susednú Južnú Kóreu, Japonsko aj USA.
Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov sa podľa Reuters nechcel vyjadriť k tomu, či Putin s Kimom budú rokovať o dodávkach zbraní. Dodal však, že obe krajiny spolupracujú v "citlivých" oblastiach a detaily tejto spolupráce by sa nemali zverejňovať. Severná Kórea podľa analytikov disponuje zrejme desiatkami miliónov starnúcich delostreleckých granátov a rakiet sovietskej kalibru, ktoré by mohli znamenať veľký prínos pre ruskú armádu v bojoch na Ukrajine.