Nemecko poskytne Ukrajine na boj proti ruským inváznym silám zbrojnú pomoc vrátane munície, obrnených vozidiel, zimného oblečenia a generátorov v hodnote 400 miliónov eur. V dnešnom zverejnenom rozhovore s najčítanejším nemeckým denníkom Bild to vyhlásil spolkový minister obrany Boris Pistorius. Poznamenal, že o strelách s plochou dráhou letu Taurus, o ktoré sa Kyjev usiluje, nemecká vláda ešte jasno nemá.
Strely Taurus
"Spolková vláda ešte nerozhodla, či strely s plochou dráhou letu Taurus pošle," povedal Pistorius. "Celá spolková vláda má povinnosť veľmi starostlivo zvážiť každú dodávku zbraní. Je potrebné objasniť množstvo politických, právnych, vojenských a technických aspektov. To nie je ľahké," uviedol.
Poznamenal, že Nemecko sa sústredí v poskytovaní pomoci na tie oblasti, v ktorých je silné. "To sú naše moderné tanky Leopard 2A6. Je to systém pozemnej protivzdušnej obrany. Náš protivzdušný systém Iris-T SLM denne na Ukrajine zachraňuje ľudské životy," povedal Pistorius. "V zbrojnej pomoci na Ukrajine sme na druhom mieste. Ukrajinci to veľmi oceňujú, ako znova a znova v rozhovoroch hovoria," poznamenal.
Berlín pred týždňom oznámil, že Ukrajine dodal okrem iného 20 bojových vozidiel pechoty Marder, dva odminovávacie tanky Wisent 1 a 3000 kusov delostreleckej munície. Na otázku Bildu, či Nemecko pripravuje ďalší balík pomoci, Pistorius odpovedal, že dodáva ďalšiu muníciu.
"Nadto pomôžeme s obrnenými vozidlami a odmínovávacími systémami. Myslíme aj na blížiacu sa zimu, pošleme oblečenie a tiež generátory elektriny a tepla. Celkom to bude balík za 400 miliónov eur," dodal.
Rozhovor s Pistoriusom sa uskutočnil pred utorkovým stretnutím takzvanej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu, ktorú na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku organizuje minister obrany Spojených štátov Lloyd Austin. Skupina združuje asi 50 štátov, ktoré zbrojne podporujú Ukrajinu.
Výcvik vojakov
Pistorius uviedol, že Nemecko podporuje Ukrajinu aj výcvikom vojakov. "Do konca roka ich bude 10-tisíc. V Ramsteine napríklad preveríme, či vo výcviku môžeme urobiť ešte viac," povedal. Nemecko naopak podľa ministra obrany neplánuje podporiť Ukrajincov vo výcviku na amerických stíhačkách F-16. Tieto stroje, ktoré Ukrajina od západných štátov dostane, totiž nemecká armáda nemá. V máji ale Pistorius povedal, že Berlín zvažuje, ako by mohol podporiť koalíciu štátov, ktorá sa chystá Ukrajine americkej stíhačky dodať.
Rusko začalo inváziu na Ukrajinu vlani vo februári. Ukrajine sa podarilo ruský postup zastaviť a dobyť späť časť okupovaných území. Podľa Pistoriusa sa treba pripraviť na to, že terajšia vojna sa môže značne pretiahnuť. "Jasné ale je, že Moskva môže vojnu rýchlo ukončiť. Jediné, čo by pre to Kremeľ musel urobiť, je stiahnuť vojakov z Ukrajiny," povedal.