Z ukrajinského námorného prístavu Čornomorsk prvýkrát od krachu obilných dohôd tento rok v júli vyplávala loď s obilím. Oznámil to dnes podpredseda ukrajinskej vlády Oleksandr Kubrakov. Podľa agentúry Reuters ide o test schopnosti Ukrajiny znovuotvoriť námorné cesty v čase, keď sa Rusko snaží obnoviť faktickú blokádu krajiny.
"Loď Resiliant Africa, ktorá preváža tritisíc ton pšenice, opustila prístav Čornomorska a mieri k Bosporu. Ide o prvú z dvoch plavidiel, ktorá minulý týždeň vplávala do Čornomorského dočasným koridorom pre civilné plavidlá zriadeným ukrajinským námorníctvom," uviedol minister infraštruktúry Kubrakov. K príspevku pripojil snímku loď plávajúca na otvorenom mori.
Humanitárny koridor
Ukrajina minulý mesiac vyhlásila "humanitárny koridor" v Čiernom mori, aby uvoľnila lode uväznené vo svojich prístavoch po začiatku ruskej plnohodnotnej invázie vo februári 2022. Chce tak obísť faktickú blokádu zo strany Ruska, ktorej Ukrajina čelí po odstúpení Moskvy od dohody umožňujúcej Kyjevu vyvážať obilie.
Veľkoobjemové lode Resilient Africa a Aroyat, plávajúce pod vlajkou Palau, zakotvili v Čornomorsku v sobotu a mali odplávať po naložení takmer 20-tisíc ton pšenice pre Afriku a Áziu. Podľa Kubrakovho loď Aroyat stále kotví v Čornomorsku a je nakladaná pšenicou pre Egypt.
Ruská invázia na Ukrajinu zastavila vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov cez Čierne more. Dohody z vlaňajšieho júna podpísané pod záštitou Turecka a OSN umožňovali aj napriek ruskej námornej blokáde vyvážať obilie a ďalšie poľnohospodárske produkty.
Pravidelné útoky
Keď Rusko od obilných dohôd odstúpilo, Kyjev zriadil vlastný koridor. Od polovice augusta cez neho z ukrajinských prístavov vyplávalo päť z celkovo desiatok lodí, ktoré vojna uväznila v ukrajinských prístavných mestách Čornomorsk, Odesa a Južne - prístav v tomto meste nesie v ukrajinčine názov Pivdennyj.
Moskva po odstúpení od dohody pravidelne podniká vzdušné útoky na ukrajinskú infraštruktúru na vývoz obilia. Varovala tiež, že všetky lode mieriace do ukrajinských vôd bude považovať za plavidlá, ktoré by mohli viezť zbrane.
V polovici augusta potom ruské námorníctvo vyslalo varovné výstrely k nákladnej lodi Sukra Okan, ktorá plávala do Izmajilu, čo je ukrajinský prístav na Dunaji. Na plavidlo sa potom nalodili vojaci, ktorí podľa ruských úradov kontrolovali, či loď nevezie zbrane.