Keď prídete na svet, prvým faktorom, ktorý určí smer vášho života, je pohlavie. V Číne to platí dvojnásobne. Aj preto sa predtým v Číne rozmohla politika jedného dieťaťa, ktorá uprednostňovala chlapcov pred dievčatami. Obe pohlavia sa ale na svojej ceste životom stretávajú s výhodami a nevýhodami.
VIDEO: V Číne stúpa nezamestnanosť mladých ľudí
V rokoch 1979 až 2015 sa kvôli politike jedného dieťaťa dievčatká predávali alebo topili v rieke, pretože si väčšina rodín priala mať chlapca, ktorý sa o rodičov na staré kolená postará a zachová rodinnú líniu.
To je jeden z hlavných dôvodov, prečo v roku 2022 v krajine stále žilo oveľa viac mužov ako žien. Čínska spoločnosť je síce riadená hlavne mužmi a ich pohľadom na svet, ale obe pohlavia sa na svojej ceste stretávajú s výhodami aj nevýhodami.
Ďalším činiteľom je miesto narodenia rodičov – aj keby sa dieťa narodilo v Šanghaji, chu-kchou (registračný systém domácností) získava na základe toho, kam spadajú rodičia. Tento systém bol zavedený v 50. rokoch 20. storočia ako jeden z nástrojov na kontrolu migrácie medzi dedinami a veľkomestami.
Úplatky učiteľom dôležitých predmetov sú bežnou praxou
Často sa stáva, že rodičia opustia svoje rodisko a odídu za prácou do mesta. Malinké dieťa majú so sebou, ale práve kvôli tomu, že nemajú miestnu chu-kchou, nepodarí sa im ho umiestniť do štátnej školy. Súkromné sú drahé a nie vždy sa nájde miesto. Dieťa tak musí späť domov, kde býva so starými rodičmi, dochádza do miestnej školy a s rodičmi sa vída raz až dvakrát ročne.
Môj čínsky manžel mal to šťastie, že mohol zostať v Šanghaji: „Ako malého ma prijali do mestského klubu juda a videli vo mne talent. Tréner požiadal o to, aby som v Šanghaji mohol zostať trénovať...
Zostáva vám 85% na dočítanie.