Pracovníci peruánskej plynárenskej spoločnosti objavili pri výkopových prácach v metropole Lima osem múmií a predmety z čias pred vznikom ríše Inkov.
Archeológovia sa domnievajú, že sa nálezy datujú do obdobia existencie kultúry zvanej Ichma, ktorá sa sformovala okolo roku 1100 a rozširovala sa údoliami na území dnešného hlavného mesta, kým nebola koncom 15. storočia začlenená do ríše Inkov. Napísala to v noci na dnes agentúra AP.
Jeden z archeológov novinárom ukázal pozostatky sediacich starovekých ľudí zabalených do bavlnenej látky, ktorí boli zviazaní povrazmi z lian. Medzi nimi boli podľa všetkého dvaja dospelí a šesť detí. Podľa agentúry Reuters sa archeológovia domnievajú, že sa toto nálezisko pravdepodobne nachádza na niekdajšom detskom cintoríne.
"Získavame späť tieto listy stratenej histórie Limy, ktorá je skrytá len pod koľajami a ulicami," okomentoval nález Jesus Bahamonde, archeológ spoločnosti Calidda, ktorá v desaťmiliónovom meste distribuuje zemný plyn.
Výkopové práce firmy pri rozširovaní systému plynovodov za posledných 19 rokov priniesli viac ako 1900 archeologických nálezov rôzneho druhu, vrátane múmií, keramiky a textílií, poznamenal Bahamonde.
Niektorí archeológovia popisujú hlavné mesto Peru ako cibuľu s mnohými vrstvami histórie, upozornila AP, ktorá pripomenula, že v meste sa nachádza tiež vyše 400 archeologických nálezísk, ktorým sa hovorí "huaca", čo sú predincké obradné miesta.
Počet pamiatok v regióne nie je prekvapujúci. Územie, na ktorom sa dnes rozkladá Lima, viac ako 10-tisíc rokov obývali predincké kultúry, potom samotní Inkovia a v 16. storočí tam priniesli španielski dobyvatelia koloniálnu kultúru.
V Peru sa nachádza aj slávna incká pevnosť Machu Picchu, ktorá je na zozname svetovo chránených pamiatok UNESCO.