Taliansko začalo požadovať zhruba päťtisíc eur od žiadateľov o azyl, ktorí chcú zostať na slobode počas konečnej fázy konania o svoje žiadosti. Inak im hrozí umiestnenie do detenčného zariadenia CPR. Dekrét bol vydaný v úradnom vestníku a je teda platný, informovala v piatok agentúra ANSA. Opatrenie vyvolalo silnú kritiku zo strany opozície.
Vláda che zvýšiť čas zadržiavania
Práve posilnenie siete detenčných zariadení pre migrantov CPR je jedným z kľúčových opatrení, ktoré tento týždeň predstavila vláda Giorgie Meloniovej. Reagovala tak na výrazný rast počtu migrantov, ktorí v uplynulých dvoch týždňoch priplávali zo severu Afriky do Talianska, hlavne na ostrov Lampedusa.
Vláda chce predĺžiť maximálny čas zadržania migrantov až na 18 mesiacov a súčasne zvýšiť počet detenčných centier.
Nový dekrét vytvára možnosť, ako sa detencii vyhnúť v čase, keď úrady rozhodujú o odvolaní ohľadom žiadosti o azyl. Pri zložení "finančnej garancie" vo výške 4938 eur úrady migranta nenechajú v zariadení CPR. Týka sa to ľudí, ktorí na talianske územie prišli z bezpečnej krajiny, napríklad z Tuniska.
V prípade, že sa migrant vzdiali od talianskeho územia alebo si neprevezme konečné zamietavé rozhodnutie o konaní o azyle, suma prepadne štátu.
Kritika z opozície
Vláda ani ministerstvá vnútra, spravodlivosti a financií, ktoré nariadenie vydali, opatrenia nekomentovala. Silná kritika naopak zaznieva od opozície. Šéfka opozičnej Demokratickej strany Elly Schleinová označila opatrenie za "poslednú krutosť" vlády premiérky Meloniovej.
"Je to diskriminačný, triedny a neľudský úplatok, ktorý sa požaduje od tých, ktorí utekajú pred hladom a vojnou," uviedol poslanec z opozičného uskutočňovania +Europa Riccardo Magi.
Opatrenia kritizujú aj organizácie pomáhajúce migrantom, ktoré sa však domnievajú, že dekrét bude mať veľmi obmedzený dopad. Nejde len o výšku sumy, ktorú často migranti nedisponujú. Počíta sa tiež s tým, že sumu je potrebné zložiť ako bankovú či poisťovaciu garanciu, čo je administratívne náročné.
Tento rok do Talianska prišlo na 130-tisíc migrantov, čo je zhruba dvojnásobné množstvo ako v rovnakom období minulého roka.
Kritici premiérky Meloniovej často uvádzajú, že táto krajne pravicová politička ostro kritizovala predchádzajúce vlády aj pri výrazne nižších počtoch migrantov a svojim voličom sľubovala vytvorenie "námornej blokády", čo sa ukazuje ako nerealizovateľné opatrenie.