Rusko ubezpečilo Arménsko, že je jej spojencom, a zostáva v kontakte s jej vedením, povedal dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Moskva ale odmieta snahy Jerevanu obviňovať Rusko kvôli situácii okolo Náhorného Karabachu, regiónu, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, ale obývajú ho etnickí Arméni.
Agentúra AFP napísala, že arménsky premiér Nikol Pašinjan v nedeľu spojenecké vzťahy svojej krajiny, najmä tie s Ruskom, označil za "neefektívne". Podobne sa v posledných dňoch vyjadril už niekoľkokrát.
"Sme kategoricky proti pokusom preniesť zodpovednosť na ruskú stranu a ruské mierové jednotky (v Náhornom Karabachu), ktoré vykazujú hrdinstvo," povedal Peskov. Dodal, že Rusko bude pracovať na tom, aby práva etnických Arménov v Náhorných Karabachu boli rešpektované.
Azerbajdžan minulý týždeň v utorok začal v Náhornom Karabachu vojenskú operáciu s cieľom prevziať nad oblasťou kontrolu. V stredu bolo dojednané prímerie po tom, ako azerbajdžanské jednotky prelomili arménske obranné pozície a karabašské úrady de facto kapitulovali.
Z Náhorného Karabachu v dôsledku toho odchádzajú tisíce ľudí, ktorí hovoria, že majú strach z prenasledovania a etnických čistiek.
Náhorný Karabach je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, ale za podpory Jerevanu ho aj s priľahlým územím ovládli tamojší arménski separatisti v krvavej vojne, ktorá sa skončila v roku 1994. Počas šesťtýždňových bojov s Arménskom v roku 2020 dobyl Azerbajdžan späť okresy susediace s regiónom aj časť Karabachu. Vojnu ukončilo prímerie sprostredkované Ruskom, ktoré tam má odvtedy asi dvetisíc vojakov v úlohe mierových síl.