Kým so súperi Donalda Trumpa v republikánskych primárkach sa budú dnes večer miestneho času (vo štvrtok skoro ráno nášho času) stretávať na pódiu v Kalifornii k druhej televíznej debate, sám bývalý prezident sa bude nachádzať až v Michigane, kde sa bude snažiť získať na svoju stranu voličov z radov modrých golierov, konkrétne medzi štrajkujúcimi zamestnancami detroitských automobiliek. Napísala to agentúra AP.
Cesta popredného uchádzača republikánov o Biely dom medzi robotníkmi prichádza iba deň po tom, ako sa prezident Joe Biden stal prvým úradujúcim prezidentom v histórii Spojených štátov, ktorý sa pripojil k štrajkujúcim počas ich protestu.
Kľúčové odbory
Biden v utorok zavítal medzi odborárov zo zväzu zamestnancov v americkom automobilovom priemysle, ktorí presadzujú vyššie mzdy, kratší pracovný týždeň a ubezpečenie popredných výrobcov automobilov, že tiež nové pracovné miesta v oblasti výroby elektromobilov budú odborovo organizované.
Tento duel súčasného a minulého prezidenta medzi robotníkmi predznamenáva, ako bude asi vyzerať dynamika prezidentských volieb v budúcom roku, kde sa čoraz viac schyľuje k odvetnému zápasu medzi Bidenom a Trumpom. Zároveň sa očakáva, že Michigan bude vo voľbách opäť jedným z kritických rozhodujúcich štátov.
Trump sa rozhodol vynechať ďalšiu debatu republikánskych kandidátov v čase, keď si medzi nimi podľa prieskumov udržiava jasné vedenie - akokoľvek čelí štyrom rôznym obvineniam z trestných činov - a keď sa jeho volebný tím niekoľko mesiacov pred začiatkom samotných primárok sústredí rovno na prezidentskú predvolebnú kampaň.
Trump má v hlavnom vysielacom čase vystúpiť neďaleko Detroitu v podniku Drake Enterprises, dodávateľovi autodielov, ktorý nie je združený v odboroch. Táto firma vyrába súčiastky pre osobné a ťažké nákladné autá vrátane radiacich pák pre ťahače, a prechod na elektromobily by ju tak výrazne poškodil, uviedol jej prezident Nathan Stemple.
Klin medzi demokratmi a robotníkmi
Trumpa bude počúvať tiež niekoľko stoviek súčasných i bývalých členov automobilových odborov, ale tiež napríklad členovia odborov inštalatérov či potrubníkov.
Bývalý prezident sa snaží využiť súčasný štrajk na to, aby vrazil klin medzi Bidena a odborárov. Práve voliči z radov robotníkov mu pomohli vydláždiť cestu k prekvapivému víťazstvu v prezidentských voľbách v roku 2016. Trump vtedy prebral demokratom voličov v ich tradičných baštách, ako sú štáty Michigan, Wisconsin či Pensylvánia, keď brojil proti globálnym obchodným dohodám a sľúbil, že vzkriesi skomírajúce priemyselné mestá.
Biden však tieto štáty vo voľbách roku 2020 získal naspäť, keď zdôrazňoval svoje robotnícke korene a svoje odhodlanie brániť robotníctvo organizované v odboroch. Sám sa často označuje za "prezidenta najviac nakloneného odborom" v histórii Spojených štátov a tvrdí, že investície, ktoré jeho administratíva pumpuje do zelenej energie a výroby elektromobilov, zabezpečia, že budúcnosť tohto priemyslu bude patriť USA.
Tentoraz sa Trump snaží vyťažiť politický kapitál hlavne z všeobecnej nespokojnosti Američanov s ekonomickou politikou Bidenovej vlády v podmienkach trvalo vysokej inflácie. Opakovane varuje, že Bidenova podpora elektromobilov - kľúčovej súčasti programu zelenej energie - v konečnom dôsledku povedie k strate pracovných miest. Tým Trump jutro obavy mnohých automobilových robotníkov, ktorí sa obávajú, že na výrobu elektromobilov bude potrebných menej ľudí a že nie je zaručené, že továrne na elektromobily budú organizované v odboroch.
Kým automobilové odbory sa vo voľbách v roku 2020 postavili za Bidena, teraz sa jeho priamej podpory zdržali. Prezident UAW Shawn Fain sa však počas prezidentovej utorkovej návštevy objavil po jeho boku a voči Trumpovi zostáva veľmi kritický.
"Nemyslím si, že mu záleží na ľuďoch z robotníckej triedy. Myslím, že mu záleží na triede miliardárov, záleží mu na záujmoch korporátov. Myslím, že sa len snaží ľuďom podbiť a hovoriť to, čo chcú počuť, a to je škoda," povedal Fain.