Ukrajinské sily naďalej postupujú vo svojej protiofenzíve. Každý meter, ktorý Ukrajinci získajú, Rusi strácajú. Na neohlásenej návšteve Kyjeva to dnes povedal generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal krajiny NATO o poskytnutie viacerých protilietadlových systémov, ktoré by podľa neho čelili ruským útokom na energetickú infraštruktúru krajiny.
"Budúcnosť Ukrajiny je v NATO," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii po boku ukrajinského prezidenta. Dodal, že aliancia bude stáť na strane Kyjeva tak dlho, ako to bude potrebné.
NATO má podľa neho teraz uzavreté rámcové zmluvy so zbrojárskymi spoločnosťami v hodnote 2,4 miliardy eur, pokiaľ ide o dodávky kľúčovej munície. Ako Stoltenberg dodal, tieto zmluvy umožnia členským štátom aliancie doplniť ich vyčerpané zásoby a zároveň naďalej poskytovať toľko potrebnú muníciu Ukrajine.
Ukrajinské sily "postupne získavajú pôdu pod nohami" vo svojej tvrdo vybojovanej protiofenzíve, uviedol šéf NATO. Zatiaľ čo Ukrajinci bojujú za svoje rodiny, za budúcnosť a za slobodu, Rusi za "imperiálne bludy" Moskvy, povedal.
Zatiaľ čo Ukrajina má silnú podporu od všetkých spojencov v NATO aj mnohých ďalších krajín, pozícia Ruska na svetovej scéne oslabila. Moskva je odrezaná od medzinárodných summitov. Pokiaľ ide o zbrane, nezostalo jej nič iné než hľadať podporu pri režimoch ako je Irán a Severná Kórea, dodal Stoltenberg.
Šéf NATO zdôraznil, že spojenci poskytujú Ukrajine aj naďalej vojenské vybavenie a systémy, ktoré im pomáhajú inváziu zastaviť. Ide okrem iného o moderné tanky, sofistikované raketové systémy, systémy protivzdušnej obrany, ale aj o výcvik pilotov lietadiel F-16.
"Čím bude Ukrajina silnejšia, tým sa priblížime k ukončeniu ruskej agresie," povedal Stoltenberg. "Rusko by mohlo zložiť zbrane a ukončiť túto vojnu už dnes, Ukrajina túto možnosť nemá.
Ukrajinská kapitulácia by neznamenala mier, ale brutálnu ruskú okupáciu. Mier za každú cenu by nebol žiadny mier," dodal šéf NATO a podporil desaťbodový mierový plán prezidenta Zelenského.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie navštívil Ukrajinu už piatykrát počas svojej funkcie, druhýkrát od ruskej invázie začatej vlani vo februári.
Pokiaľ ide o členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej alianci, Ukrajina je podľa Stoltenberga "teraz bližšie NATO, než kedy bola". Už v lete vznikla okrem iného Rada NATO-Ukrajina, jej prvé zasadnutie sa uskutočnilo na summite NATO vo Vilniuse 12. júla.
Podľa ukrajinského prezidenta je vstup Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie len otázkou času. "Robíme všetko pre to, aby sme sa k tomuto okamihu priblížili," povedal.
Zelenskyj odchádzal z júlového summitu s vyhliadkou na ďalšiu vojenskú i finančnú podporu a s dohodou o urýchlení budúceho procesu prijatia do NATO. Konkrétnu ponuku na pripojenie k aliancii však nedostal.