Európska únia pozastavila všetky platby, ktoré mali ísť na podporu palestínskeho obyvateľstva, oznámil dnes európsky komisár pre susedstvo Olivér Várhelyi. Pozastavenie Várhélyi oznámil na sieti X v reakcii na sobotný útok ozbrojencov z hnutia Hamas na juh Izraela, ktorý si vyžiadal stovky mŕtvych.
Európsky komisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Janez Lenarčič neskôr na rovnakej sociálnej sieti uviedol, že pomoc Palestínčanom, ktorí ju potrebujú, bude pokračovať. Niektoré členské krajiny EÚ so zastavením pomoci vyjadrili nesúhlas.
Za "bod zvratu" označil komisár rozsah teroru a brutality proti Izraelu. "Nič nemôže byť ako predtým. Európska komisia, ktorá je pre Palestínčanov najväčším darcom, teraz preskúma celé svoje rozvojové portfólio v hodnote 691 miliónov eur," uviedol Várhelyi na internete.
Doplnil, že preskúmajú tiež všetky projekty a akékoľvek nové návrhy týkajúce sa financií na ďalšie obdobie sú odložené zatiaľ na neurčito. Akého obdobia sa spomínaná čiastka týka, nebolo jasné.
Neskôr sa však k záležitosti vyjadril aj komisár pre humanitárnu pomoc Lenarčič. "Humanitárna pomoc EÚ trpiacim Palestínčanom bude pokračovať tak dlho, ako bude treba," napísal na sieti X. Podľa stanice Euronews tak nie je jasné, či boli peniaze Únie pre Palestínčanov skutočne pozastavené.
S krokom, ktorý dnes ohlásil Várhelyi, už dali najavo nesúhlas Španielsko, Írsko a Luxembursko. Podľa Dublinu neexistuje pre rozhodnutie "právny základ" a preto komisára vyzval, aby tento bod objasnil.
Madrid oznámil, že šéf španielskej diplomacie José Manuel Albares rokoval s Várhelyim po telefóne a vyjadril mu svoj odmietavý postoj k oznámenému kroku.
Albares tiež vyzval, aby sa otázkou zaoberali únijní ministri zahraničia na svojej mimoriadnej utorkovej schôdzke. Nesúhlasí ani luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn, ktorého vláda je v demisii. "To nie sú peniaze pre Hamas, ale pre ľud v Gaze," upozornil podľa stanice Euronews Asselborn.
Pre obdobie 2021 až 2024 prisľúbila Európska únia na palestínske projekty finančnú podporu 1,18 miliardy eur (28,9 miliardy Sk). Stala sa za to terčom kritiky, peniaze totiž smerujú nielen pre obyvateľov okupovaného Západného brehu Jordánu, ale aj do Pásma Gazy, ktoré kontroluje hnutie Hamas.
Sú určené najmä na zdravotnú starostlivosť, sociálne služby či podporu nemocníc. Kritici tvrdia, že by mohli skončiť v rukách teroristov, Európska komisia ale vždy všetky projekty bránila s tým, že príjemca pomoci dôkladne preverujú.
"Európska únia nefinancuje Hamas ani jeho teroristické aktivity priamo, ani nepriamo," zdôraznil aj dnes hovorca Európskej komisie Eric Mamer.