Moskovský súd dnes zamietol odvolanie amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu väzby. Korešpondenta denníka The Wall Street Journal (WSJ) tento rok v marci na Urale zatkla ruská tajná služba FSB a obvinila ho zo špionáže. Dnešný verdikt znamená, že novinár vo väzbe zostane najmenej do konca novembra, napísala agentúra AP.
FSB tvrdí, že Gershkovich "na základe pokynov americkej strany zhromažďoval informácie spadajúce pod štátne tajomstvo o činnosti jedného z podnikov ruského vojensko-priemyselného komplexu". Novinár aj WSJ to odmietajú a Washington stojí za tým, že bol zadržaný neoprávnene. Ruské úrady žiadne dôkazy pre svoje tvrdenia nezverejnili a neverejné je aj súdne konanie.
Gershkovich je vo väzbe v moskovskej väznici Lefortovo. Dnes sa na súd dostavil v modrej košeli, tričku a džínsoch a do kamier podľa AP pozeral s prázdnym výrazom. Rozhodnutie si vypočul zavretý v sklenenom boxe.
FSB novinárov zadržala na reportážnej ceste v uralskom Jekaterinburgu. Je prvým americkým novinárom obvineným v Rusku zo špionáže od roku 1986, keď vtedajšia sovietska tajná služba KGB zadržala Nicholasa Daniloffa. Toho Sovieti onedlho prepustili v rámci výmeny za člena misie ZSSR pri OSN, ktorého zatkl americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) tiež v súvislosti so špionážou.
Analytici poukazujú na to, že Moskva môže väznených Američanov využívať na vyjednávanie po tom, ako napätie medzi Washingtonom a Moskvou vzrástlo po ruskej invázii na Ukrajinu. Najmenej dvaja americkí občania zatknutí v Rusku v posledných rokoch - vrátane známej basketbalistky Brittney Grinerovej - boli vymenení za Rusov väznených v USA.
Ruské ministerstvo zahraničia predtým uviedlo, že výmenu Gershkovicha zváži až po vynesení rozsudku v jeho procese. To však môže trvať aj dlhšie ako rok, podotýka AP.